Міжнародний валютний фонд (МВФ) попросив Національний банк України (НБУ) скасувати заборону банкам враховувати у валютній позиції валютні резерви під проблемні кредити.
Якщо НБУ прислухається до думки фонду, то кредитні установи скуплять на ринку мільярдні суми, ніж чинитимуть тиск на валютні резерви регулятора, пише "Комерсант-Україна".
Тому ймовірно, що НБУ не виконає вимогу МВФ, а буде стимулювати банки купувати індексовані облігації внутрішньої держпозики.
Про те, що місія МВФ під час свого останнього візиту до Києва настійно рекомендувала Національному банку скасувати постанову №107 від 2009 р., повідомили відразу кілька банкірів. При цьому, за їх словами, МВФ набагато менше хвилювало адміністративно встановлюваний курс гривні до іноземних валют.
"Але МВФ розуміє, що з відміною цього неринкового постанови банки повинні будуть конвертувати більше 53 млрд грн у валюту, і це сильний тиск на резерви регулятора. Тож фонд готовий розглянути план поступового скасування", - розповів один із банкірів, які спілкувалися з керівництвом МВФ.
Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова підтвердила, що місія фонду обговорювала це питання, але не змогла висловити думку НБУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міністр економіки заявив, що гроші МВФ сприятимуть добробуту українців
"Позиція Нацбанку за підсумками місії ще формується, і ми повідомимо її, як тільки вона буде готова. Ми ще навіть не отримали рекомендації МВФ за підсумками візиту. І чи буде це питання згаданий в документах? Я сумніваюся", - зазначила Щербакова.
Постанова №107 створила на міжбанківському ринку підвищену пропозицію іноземної валюти і погасила її дефіцит. Цим документом Нацбанк з 22 червня 2009 р. заборонив враховувати в відкритої валютної позиції валютні резерви, створені під видані банками валютні кредити. Тоді ця постанова викликала великий резонанс в банківській системі, оскільки суперечило міжнародній практиці.
Керівники десяти банків з іноземним капіталом, обурені позицією НБУ, звернулися в усі міжнародні структури, вимагаючи допомоги у скасуванні документа, але нічого не добилися. Враховуючи в позиції валютні резерви, акціонери іноземних банків могли хеджувати частину своїх валютних ризиків. Постанова зобов'язало їх формувати резерви в гривні.
У підсумку банки поступово продали більше 2,5 млрд дол., що дозволило знизити тиск на гривню. Однак частина банків навіть до 2012 р. не могла привести валютну позицію у відповідність до вимог і, відповідно, не допускалася на конкурси НБУ з рефінансування.
"Наскільки я знаю, "УкрСіббанк" та "ОТП Банк" змогли навести позицію, тільки коли продали портфелі валютних кредитів факторинговим компаніям, а "Райффайзен Банк Аваль" і "Сітібанк" стали купувати індексовані облігації уряду, які НБУ дозволив враховувати в позиції", - пояснив скарбник одного з іноземних банків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВФ так і не почув від влади України про вільний курс гривні
"Банки постійно домагалися скасування постанови. В 2010 р. МВФ переконав Нацбанк поступово скасувати його, але потім почалися "валютні гойдалки", і про обіцянку забули. Тепер НБУ буде змушений таки виконати вимогу фонду, так як хоче отримати черговий транш", - доповнив скарбник іншого банку.
Поява на ринку 53 млрд грн для конвертації в 6,5 млрд дол. в поточній ситуації значно зменшить здатності регулятора утримувати курс. Тому банкіри впевнені, що НБУ не дозволить їм купувати валюту.
"Нещодавно Щербакова збирала нас і говорила про успішний експеримент з чотирма банками, яким дозволили враховувати в позиції ОВДП (облігації внутрішньої держпозики), індексовані на курс валюти. Тепер Нацбанк хоче поширити цей експеримент на всі інші банки і таким чином виконати вимоги МВФ", - повідомив директор казначейства одного з банків.
Індексовані ОВДП номіновані в гривні, але їх прибутковість прив'язана до офіційного курсу української валюти до долара США на момент погашення паперів. Вони користуються набагато меншим попитом, ніж ОВДП, номіновані в іноземній валюті. Останній раз аукціон з ним відбувся 30 січня - Мінфіну вдалося залучити лише 100 млн грн. Якщо НБУ змінить правила, попит на ці папери зросте на порядок.
Коментарі
1