Населення найбільших економік світу додатково накопичили $2,9 трлн під час карантинних обмежень. На думку експертів, заощадження можуть стати головним драйвером відновлення після рецесії.
За оцінками Bloomberg Economics, домогосподарства США, Китаю, Великої Британії, Японії та найбільших держав єврозони заощаджували гроші, адже коронавірус змушував залишатися вдома й утримуватися від походів по магазинах. Приміром, американці накопичили $1,5 трлн - удвічі більше за середньорічне зростання ВВП та еквівалент річному обсягу виробництва Південної Кореї.
Китайські споживачі на депозитах заробили $430 млрд, японські - $300 млрд, британські - $160 млрд. Депозити в найбільших економіках єврозони виросли на $465 млрд.
На думку експертів, споживачі витратять накопичення на шопінг, ресторани, розваги, туризм і спорт. Також люди можуть вирішити використати заощадження для погашення боргу або й узагалі утриматися від витрат - через постійні ризики для здоров'я та занепокоєння через мляве відновлення ринку праці.
Наприклад, у США вичерпання всіх заощаджених торік грошей допоможе досягти росту економіки до 9%, а не до 4,6%, як прогнозувалося 2021 року. Навпаки, якщо заощадження не витрачаються, економіка, найімовірніше, зросте лише на 2,2%.
"У середньостроковій перспективі, незалежно від того, чи заощадження підуть на споживання, чи на сплату боргу, чи навіть залишаться в банку, це позитив для зростання", - резюмує Олена Шулятьєва, старша економістка США з Bloomberg Economics.
За даними Fitch Ratings, ВВП України зросте 2021-го на 4,1%, що дасть можливість економіці відновитися після падіння на 4,2% торік. Аналітики припускають, що зростання відбудеться шляхом приватного споживання, зростання виробництва сільськогосподарської продукції та часткового відновлення інвестицій.
Коментарі
1