За перші 9 місяців 2020 року Україна витратила на погашення боргів кожну 8-му гривню з бюджету – 433 млрд грн. Загальний державний борг за цей період виріс на 17% - 347 млрд грн - і тепер становить 2,3 трлн грн.
Причиною стала девальвація гривні щодо іноземних валют, в яких номіновано держборг, передає пресслужба Рахункової палати.
Витрати на виконання боргових зобов'язань становили 36% здійснених у січні–вересні витрат державного бюджету. За оцінкою Рахункової палати, очікуваний обсяг витрат на погашення держборгу в поточному році, на 32 млрд грн перевищить річний план.
За перші 9 місяців виконання держбюджету було в умовах: більшого, ніж було враховано зменшення реального ВВП –5,5%; значно більшого, ніж прогнозувалося, скорочення імпорту; міцнішого від прогнозного середнього обмінного курсу гривні; меншого від прогнозного зростання цін.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо бюджет не приймуть вчасно: наслідки для зарплати й інших видатків
Низька якість макроекономічного прогнозу призвела до недонадходження 76 млрд грн доходів до держбюджету і водночас зменшення витрат на погашення й обслуговування боргу та деяких видатків на 30 млрд грн.
Доходи за цей період становили 75,6% плану на рік, що, за оцінкою Рахункової палати, є високим показником.
Водночас перспективи виконання плану видатків на рік не такі оптимістичні. Так, у січні–вересні видатки загального фонду менші плану на 93 млрд грн - 11%.
Найбільшою проблемою стало невиконання плану надходжень загального фонду державного бюджету. Порівняно з першим півріччям, воно зросло втричі і становило 122 млрд грн, або 10%. Це стало основною причиною зростання заборгованості загального фонду.
Якщо Україна у вересні 2021 року не зможе погасити $3 млрд боргів, то в країні почнуться серйозні економічні та політичні зміни в негативному напрямку.
Коментарі