вівторок, 15 березня 2022 22:18

Спецтема: Війна Росії проти України

МВФ дав економічний прогноз для післявоєнної України

МВФ дав економічний прогноз для післявоєнної України
В МВФ розповіли, що буде з Україною після війни. Фото: Економічна правда

В 2022 році економіка України впаде на 10%, інфляція прискориться до 20%, а бюджетний дефіцит розшириться до 6,7% ВВП.

МВФ надав звіт про ситуацію в Україні та перспективи її економіки, які різко погіршилися через напад Росії, пише Forbes на основі звіту.

Падіння ВВП України на 10% цього року відповідає базовому сценарію МВФ, який передбачає швидке завершення воєнних дій.

Базою для прогнозу став відносно успішний для України 2021-й, з показником зростання ВВП у 3,2% завдяки рекордному врожаю та високим споживчим витратам. У разі затяжного конфлікту падіння економіки буде набагато глибшим.

Погіршення економічної ситуації почалося вже у листопаді минулого року, коли різко зросли спреди українських єврооблігацій на тлі інформації про можливе вторгнення РФ. Нерезиденти скоротили вкладення в українські облігації на $500 млн, гривня девальвувала на 7%, а резерви НБУ скоротилися майже на $3 млрд.

Війна стане для України "гуманітарним та економічним шоком" через кількість жертв, руйнувань інфраструктури, закриття аеропортів і морських портів, мільйонів біженців. Платіжна система працює, визнають у МВФ, хоча розподіл коштів порушено, а приблизно половину банківських відділень закрито.

Ключові внутрішні фактори рецесії – різке скорочення споживчого попиту в умовах воєнних дій та невизначеності, перебої з поставками, руйнування інфраструктури та стиснення імпорту. Зовнішні – високі світові ціни на енергоносії та коронавірус.

Падіння українського виробництва становитиме щонайменше 10% при швидкому завершенні військових дій та значній донорській підтримці. Від падіння на 10% цього року Україна зможе відновитися не раніше 2025-го: наступного року МВФ очікує зростання ВВП країни на 5%, 2024-го — на 4,5%.

Інфляція в такому сценарії 2022 року прискориться до 19,1%, 2023-го темпи росту цін залишаться високими — 9,8%. До цілі у 5%, на яку з 2015-го орієнтується НБУ, інфляцію, за оцінкою МВФ, вдасться призвести до 2026 року.

Більш тривалі бойові дії здатні призвести до набагато більш катастрофічних наслідків. В Іраку, Лівані, Сирії та Ємені, в яких також йшли війни, нагадали у Фонді, виробництво через військові дії падало на 25-35% на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Війна в Україні означає голод в Африці" - в МВФ розповіли про наслідки агресії РФ для світової економіки

Рецесія призведе до зниження податкових надходжень до українського бюджету в межах 4% ВВП, що разом із зростанням державних видатків у межах 0,5% ВВП, включаючи подвоєння видатків на зарплату військовослужбовців, розширить бюджетний дефіцит до 6,7% ВВП порівняно із 4,1% роком раніше.

Державний та гарантований державою борг України зросте з 50,2% до 60,3% ВВП. Короткострокові потреби у фінансуванні різко зростуть, наголошується у звіті, адже зовнішні ринки для нашої країни закриті, нерезиденти суверенні папери не купують, а банки не налаштовані нарощувати вкладення у державні облігації через тиск на депозитну базу та зростання військових витрат.

У короткостроковій перспективі утримати ситуацію допоможуть введені українською владою заходи щодо стиснення імпорту та обмеження на виведення капіталу, далі – зовнішня бюджетна підтримка. Довоєнні валові потреби у фінансуванні бюджету, зазначається у звіті, становили $19,5 млрд і значно залежали від внутрішнього ринку. З урахуванням розширення дефіциту та отримання від зовнішніх партнерів $4,5 млрд фінансової підтримки залишається покрити близько $7,4 млрд, або 4% ВВП.

Частину покриють банки, зокрема, через викуп військових облігацій. На початку березня Україна успішно розмістила такі облігації на 8 млрд. грн. ($270 млн.) під 11% річних. Крім того, воєнний стан дозволяє Національному банку пряме фінансування бюджету.

Таким чином потреби у зовнішньому фінансуванні – близько $4,8 млрд, і вони будуть покриті коштом від Фонду, Світового банку, Євросоюзу, інших донорів. У другому кварталі, прогнозує МВФ, Україна може випустити єврооблігації на $1 млрд. під гарантії США, а до кінця року – ще на $1,25 млрд.

Міжнародний валютний фонд виділив $1,4 млрд термінової фінансової допомоги Україні через військове вторгнення Російської Федерації.Ця виплата допоможе задовольнити нагальні потреби платіжного балансу, що виникають внаслідок війни.

Зараз ви читаєте новину «МВФ дав економічний прогноз для післявоєнної України». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути