Україна підписала контракт на транзит газу на п'ять років, впродовж яких отримає щонайменше понад $7 мільярдів.
"Сторони можуть продовжити контракт ще на десять років", повідомив президент Володимир Зеленський у Фейсбук.
Мінімальні гарантовані обсяги прокачки будуть 65 млрд м куб. газу на перший рік та 40 млрд м куб. на наступні 4 роки. При цьому фактичні обсяги можуть бути вищими.
"Однією з умов України під час переговорів було сплата $2,9 млрд від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Ці гроші ми вже отримали. Плюс, з урахуванням того, що українська газотранспортна інфраструктура залишається повністю задіяною, а нові маршрути доставки газу в Європу ще тривалий час можуть бути не реалізовані, ми будемо отримувати за транзит протягом наступних п'яти років орієнтовно $2-3 млрд щорічно", — пояснив у свою чергу міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель.
В уряді кажуть, що завдяки підписанню контракту Україна збереже стабільність на вітчизняному та європейському ринку газу. "Це позитивно вплине на енергетичні ринки та стане значним фактором зниження ціни газу на ринку", — сказав прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транзит газу охороняє від повномасштабної військової агресії Росії - Вітренко
Зі сторони України контракт щодо транзиту був підписаний виконавчим директором компанії "Нафтогаз Україна" Юрієм Вітренком. Зі сторони Росії - очільником Газпрому Олексієм Міллером. Домовленості підписували дистанційно. Вітренко - у Відні, Міллер - у Санкт-Петербурзі.
Вітренко заявив, що це перший раз в історії України, коли Газпром уклав контракт на транзит за європейським принципом "качай або плати". До цього часу тільки закупівлі газу в Газпрому покривалися схожим, але невигідним для України та вигідним для Росії, принципом "бери або плати".
"Гарантовані обсяги транзиту за цим принципом значно перевищують обсяги, що називали наші міжнародні партнери як варіант, який вони спробують забезпечити для України, і на який ми маємо погодитися. Гарантовані обсяги — це мінімум, а не максимум, якого ми очікуємо" - зауважив представник Нафтогазу.
При цьому додаткові обсяги з більшою гнучкістю бронювання будуть оплачуватися за більш високим тарифом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна та Газпром підписали мирову щодо $7,4 млрд
За словами Вітренка, важливим є також перехід на європейські правила щодо транзиту газу. "Десятиріччями ми працювали за правилами, які склалися ще за радянських часів.Це блокувало транзит для використання тільки Газпромом, а також не дозволяло нам повністю інтегруватися в європейський ринок. Тепер це в минулому. Нові правила — це більша прозорість, надійність поставок газу, краща конкуренція на ринку, додаткові доходи", пояснив він.
Відтепер Нафтогаз став організатором транзиту. "І хоча така структура є більш складною, вона дозволяє більш гнучко застосовувати європейські правила до транзиту газу".
Крім контракту на транзит газу, Україна та Росія підписали угоду про врегулювання. За цією угодою Газпром повністю припиняє оскарження рішень Стокгольмського арбітражу.
На думку Вітренка, підписання нового контракту на транзит — це лише початок нового шляху. Серед головних викликів для України: завершення реформи ринку газу, підвищення рівеня енергоефективності, збільшення власного видобутку газу, трансформація Нафтогазу у сучасну та ефективну національну компанію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Путін обіцяє Зеленському дешевий газ і мир на Донбасі. Це – пастка"
"Якщо ми це зробимо, то зможемо повністю реалізувати можливості, які нам дає новий контракт на транзит та отримання $3 млрд від Газпрому за рішенням Стокгольмьского арбітражу" - вважає Вітренко.
20 грудня в Мінську представники України, РФ та Єврокомісії домовилися про транзит російського газу до Європи. Переговори тривали 6 год.
Дія попереднього контракту, укладеного 2009-го, завершується 1 січня 2020 року. РФ прагне відмовитися від транзиту свого газу через українську територію. Для цього будує "Північний потік-2" — газопровід у Німеччину в обхід. Його планувала запустити наступного року. Тому хотіла контракту з Києвом на рік. Україна домагалася 10-річного.
Коментарі