В Україні - сезон дешевих продуктів. Найбільше в ціні впали цукор, гречка, соняшникова олія та овочі з борщевого набору.
Експерти пояснюють це надлишком пропозиції і сприятливою для товару погодою, яка потребує великих витрат на зберігання коренеплодів. Цінопад на ці товари триватиме до середини грудня.
Як пише "Сегодня" цукор-пісок на вагу подешевшав за два місяці на 25% - з 16-16,5 грн/кг до 12-12,25.
Гречана крупа подешевшала на 22% - з 23-23,5 грн/кг до 19-19,3 грн, а в магазинах економсегмента її можна купити навіть по 16 грн за кіло.
Стала доступнішою і соняшникова олія - від знижок в 4-5% на літрі (1-2 грн) до 25%.
З борщевого набору, за даними Держстатистики, найбільше знизилися ціни на капусту (в середньому на 1,7 грн/кг, або до 4,17 грн за кг), морква (на 1,5 грн/кг, або до 6,38 грн за кг) і цибулю (на 1,4 грн/кг, або до 5,02 грн за кг).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки коштує приготувати салат "Олів'є"
Картопля подешевшала трохи - на 70 коп./кг, або до 5,78 грн за кг. І тільки буряки залишилися в тій же ціні - в середньому 5,38 грн/кг.
Падіння цін на цукор фахівці пояснюють його надвиробництвом - за інформацією асоціації "Укрцукор", всі цукрові заводи зварять в цьому сезоні 2 млн т цукру. З 2016 року було 1,6 млн т, що відповідає внутрішньому споживанню, плюс близько 500 тис. т перехідних запасів на складах.
"Зараз ціни на цукор у нас нижчі за світові на 1,5-2 грн/кг, але до січня вирівняються. Ціни на гречку були завищені на хвилі минулорічного дефіциту майже вдвічі, до 35 грн/кг, тепер через зниження попиту і гарного врожаю вони падають. Овочі дешевшають, так як багато господарств розпродають їх з полів, щоб не витрачатися на перевезення, закладку на зберігання ", - пояснив Олексій Дорошенко, директор Асоціації постачальників торговельних мереж.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт розповів, чому магазинам вигідні масові розпродажі
За словами експерта аграрного ринку Федора Рибакова, одночасно знизився попит на овочі і коренеплоди з боку населення, яке вже зробило запаси в вересні-жовтні, вважаючи, що дешевше не буде.
"Через два-три тижні, коли похолодає, зниження цін припиниться, виробники закладуть коренеплоди на зберігання, і до січня складові борщнабора подорожчають на 1,5-2 грн/кг", - упевнений Рибаков.
Поки українці готуються до Нового року, скуповуючи шпроти і шоколад, експерти обіцяють не тільки подорожчання овочів, але і здешевлення цитрусових і делікатесів.
"Перед Новим роком очікуйте серйозних акцій і розпродажів на червону ікру, але якими вони будуть, поки сказати складно", - підтвердив нам топ-менеджер однієї з торгсетей Володимир Молчанов.
Упродовж 2017 року експорт кондитерських виробів з України в Іспанію, Узбекистан і Угорщину зріс на понад 220%. На 170% виріс експорт до Білорусі, США, ОАЕ, Іраку. Зростання експорту солодощів у Польщу, Болгарію та Естонію становить близько 140%.
Коментарі