
Найближчі пару місяців українська економіка не матиме великих проблем і курс гривні буде стабільним. Тому бігти і купляти долари зараз не варто. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів економіст Олексій Кущ.
"Найближчі два-три місяці для нас позитивні. Тому бігти скупляти долари пересічним українцям не варто. Якщо є зайві кошти, які перевищують місячний запас домогосподарства, то в цьому є сенс. Сім'я, наприклад, витрачає на місяць 20 тисяч гривень. Якщо мають більше, ніж потрібно на два-три місяці, тоді можна купити валюту. Якщо ні – то переводити запас у долари немає сенсу", – говорить Кущ.
Війна – це синонім економічної кризи. У такі часи найкраще мати готівку, розповідає економіст.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Євро стрімко подешевшало: курс валют на 8 вересня
"А її, зокрема, краще тримати у валюті. Зараз найтвердіша валюта – долар. Американська економіка у кращому тонусі, ніж європейська. Тому треба обирати долари. Це зараз консервативний спосіб зберігання валюти. Запас на два-три місяці для утримання домогосподарства краще тримати у гривні. Якщо хочеться погратися у довгу – на два-три роки, то вклав би і в долар, і в євро", – каже Кущ.
Курс гривні зараз тримається за рахунок міжнародної допомоги, наголошує економіст.
"У серпні до нас надійшла допомога на три мільярди доларів. Восени сподіваємося ще отримати гроші партнерів. Тому з курсом все буде гаразд", – пояснює Кущ.
Національний банк України на 8 вересня встановив курс долара на рівні 36,56 грн. Він не змінювався з 21 липня. Водночас євро подешевшало на 15 коп. Коштує 36,13 грн. В обмінниках долар продають за 41,66 грн. Купують за 41,37 грн. За євро пропонують 40,32 грн. Продають за 40,70 грн.
За понад п'ять місяців повномасштабної війни з Росією реальний ринковий курс долара став на 30% вищим за офіційний. Через таку різницю почала страждати українська економіка: практично припинили продавати валюту підприємства-експортери. Національний банк за п'ять місяців війни шляхом інтервенцій на міжбанківському валютному ринку продав майже $12 млрд і €1,8 млрд. У той час як в обмінниках долар коштував 37–38 грн, НБУ розпродував золотовалютні резерви за курсом 29,25. Попри те, що інтервенції нібито здійснювали для сплати так званого критичного імпорту, на практиці валюту часто купували зовсім для інших завдань.
Коментарі