Рік діє російська заборона на грошові перекази в Україну за допомогою іноземних платіжних систем. Зокрема, Western Union і Moneygram.
22 березня 2017 року такий закон прийняла Держдума РФ. Перекази дозволили надсилати тільки за допомогою оператора, якого контролюють російські юридичні особи. Порушення закону карається штрафом у розмірі платежу.
Нововведення стосувалося держав, які заборонили діяльність російських платіжних систем на своїй території. Зокрема, Україна у жовтні 2016 року обмежила роботу платіжних систем: "Золотая Корона", "Юністрім", "Колібрі", "Лідер", Anelik та Blizko. Також системи електронних грошей: "Яндекс.Деньги", Qiwi Wallet, Webmoney та Wallet One.
"Заборона Держдуми не матиме істотного впливу на надходження з Росії. Адже заборонили перекази за допомогою платіжних систем без відкриття банківського рахунку. Їхня сума несуттєва. Фізичні особи можуть надсилати та отримувати кошти з Росії через рахунки, відкриті в банках", - каже глава НБУ Яків Смолій, передає "Інтерфакс".
За даними НБУ, 2013-го в Україну надійшло майже $5 млрд закордонних переказів. 2014-го — $3,8 млрд, 2015-го — трохи більше $2,5 млрд. 2016 року склала $2,485 млрд. З них - $935 млн надійшли з Росії. 40% всіх переказів через Western Union, 24% - "Золотая корона", 18% - MoneyGram, 8% - "Юністрім".
2017 року обсяг приватних грошових переказів з Росії знизився до $1,311 млрд. Це 14% від усього обсягу коштів, що надійшли в Україну. При цьому перекази з Польщі зросли на 57% - до $3,123 млрд.
Заробітчани найчастіше переказують гроші з Росії поштовим переказом. Можна відправити в Україну до $3 тис. Вартість переказу - від 70 руб. до 280 руб. плюс 1,5-5% від суми переказу.
Укрпошта дозволяє відправити в РФ до 15 тис. грн звичайним платежем або до $3 тис. важливим платежем. Комісія - більше 2 тис. грн. Термінові перекази не передбачені. Одержувачу доведеться чекати грошей до 35 днів.
За результатами соціологічного дослідження групи "Рейтинг", за останні роки в Росії працював кожен четвертий український заробітчанин, переважно зі східних областей. Водночас все більше заробітчан переорієнтовуються на інші країни. Так, кількість охочих їхати на заробітки до РФ не перевищує 6%. Важливим фактором є й погіршення економічної ситуації в самій Росії.
Коментарі