Пʼятниця, 22 січня 2021 15:44

"Грошова допомога — це окозамилювання від уряду" - експерт про ціни на електроенергію

"Грошова допомога — це окозамилювання від уряду" - експерт про ціни на електроенергію
Після скасування пільгового тарифу з 1 квітня буде запущений ринок електроенергії для населення. Фото: unsplash

Скасували пільговий тариф на електроенергію. З 90 коп. за перші 100 кВт-год. ціна зросла до 1,68 грн, тобто майже вдвічі. І це б'є по найбільш незахищених верствах населення. Такого потужного збільшення тарифу світова практика ще не знає. Триває криза, в інших країнах навпаки збільшують соціальну допомогу і проводять більш лояльну тарифну політику. У нас спостерігаємо абсолютний економічний нонсенс, розповідає Gazeta.ua фінансовий експерт Олексій Кущ.

З його слів, після скасування пільгового тарифу з 1 квітня буде запущений ринок електроенергії для населення.

"Буде скасований режим ПСО чи спеціальних зобов'язань, які ніс Енергоатом, коли постачав дешеву електрику для населення. Компанія зможе продавати електроенергію дешевше промисловим підприємствам, а населення купуватиме її на ринку. Це призведе до того, що тариф для населення може зрости до 3,5 гривні за 100 кіловат-година. Одразу такої ціни не буде. Спочатку зросте на 40-50 відсотків. Але потім швидко дійде до такого показника", - переконаний експерт.

Уряд пообіцяв разову компенсацію тим, хто використовує електроопалення. На це з держбюджету планують виділити 1,4 млрд грн.

"В уряді хочуть після 1 квітня сказати, що в нас знов буде пільговий тариф на перші 100 кіловат-година. Але він буде вже не 90 копійок, а 1,68 гривні. А кожну наступну кіловат-годину всі купуватимуть за ринковою високою ціною. Це рішення вдарить вже й по середньому класу, тобто людях, які встановлювали в приватних будинках електричні котли. Також вплине на тих, хто використовує пральні машини, кондиціонери і електроплити. Їхні платіжки значно збільшаться", - додає Олексій Кущ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Уряду потрібно визнати, що на ринку електричної енергії є проблеми" - експерт про тарифи

Експерт називає заплановану разову виплату тим, хто має електроопалення, - окозамилюванням.

"Ці компенсації не зможуть нічого перекрити. Відбувається підміна системних рішень точковими", - вважає він.

На його думку, в інших країнах грошова допомога працює, бо там є перевірена система людей, які дійсно її потребують.

"Там суспільство поділене на певні сегменти. Відомо, скільки багатих, скільки належить до середнього класу, скільки бідних. Проведена перевірка отримувачів допомоги, тобто з'ясували, скільки людей потребують виплат і в якому обсязі. Після верифікації проводять селекцію - коли в реєстрі отримувачів виявляють мертві душі, фіктивних отримувачів, людей, які мають тіньові доходи. Так держава точно знає, скільки людей потребують допомоги і в якому обсязі", - пояснює Олексій Кущ.

З його слів, натомість в Україні немає такого.

"У нас немає верифікованої системи. Селекцією ніхто не займається. Субсидію може отримати людина, яка по 3-4 рази виїжджає за кордон відпочивати і проживає у центрі міста. Величезна кількість людей має тіньові доходи й отримує субсидію на тому ж рівні, як і пенсіонер, який отримує 3 тисячі гривень. Через це державні кошти використовуються неефективно. До людей, які потребують допомоги, вони надходять у меншому обсязі", - переконаний експерт.

На його думку, в основі всіх рішень уряду має бути закладений принцип, що ціна на будь-який товар і послугу має відповідати платоспроможному попиту з боку споживача.

"Згідно з нашим законодавством, надра, природні ресурси належать народу, а механізмів конвертації цього права власності у соціальне благо немає. Їх потрібно створити у вигляді дешевих цін на газ та електроенергію для населення. Якщо є магістральні мережі, побудовані державою, державні Енергоатом і Укргідроенерго, які генерують приблизно 60 відсотків електроенергії, значить має бути механізм конвертації цього активу в соціальне благо у вигляді доступної електроенергії для населення. Якщо щось продається за ринковою ціною, потрібно створити Національний резервний фонд, який накопичував би прибутки від продажу цього ресурсу з відповідним розподілом цих коштів на користь населення", - переконаний експерт.

Уряд пообіцяв разову виплату тим, хто використовує електроопалення. Зі спеціального фонду держбюджету планують виділити 1,4 млрд грн для надання компенсації на оплату електричної енергії, спожитої у 1-му кварталі 2021 року.

Зараз ви читаєте новину «"Грошова допомога — це окозамилювання від уряду" - експерт про ціни на електроенергію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26269
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути