Основною тенденцією 2016 року можна назвати зосередження капіталу у великих банках і перехід до фактично державної банківської системи. Про це Gazeta.ua розповів радник президента Асоціації українських банків Олексій Кущ.
"Якщо гроші рівномірно розподілені між малими, середніми і великими банками, то ризики розпорошені по всій системі. Капітал концентрується у великих банках. Половина банківського капіталу - у таких установах. Від цього великі банки стають нестабільні. Потенційно небезпечні для всієї системи. На ринку капіталу з'являються монопольні угруповання", - коментує експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Юрист дав поради клієнтам Приватбанку
За його словами, монополії можуть тримати високі ставки за кредитами, низькі - за депозитами. Банківське обслуговування буде дороге і неякісне.
"Система стала нестабільною. Раніше малі банки амортизували систему, зараз цієї "подушки" немає. Після націоналізації Приватбанку отримали фактично державну банківську систему. Близько 52 відсотків активів у руках держави. Водночас нема ефективного контролю використання державних коштів", - розповідає банкір.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мітинги під Нацбанком не пройшли дарма: вкладникам "Михайлівського" повернуть гроші - експерт
2016 року двічі змінювали правила гри під банківську проблему. Уперше під вкладників конкретного банку - "Михайлівський" змінили законодавство.
"Законодавчі зміни не стільки вирішують питання вкладників, скільки маскують прорахунки та відповідальність державних регуляторних органів. Замість пошуку винних у банкрутстві, наведення ладу в державному управлінні банками проблему заливають грошима з бюджету. Згодом знову прийняли зміни до законодавства. Гарантії держави по депозитах розповсюдили на всі державні банки. Це може стати поганою традицією - підлаштовувати законодавство під кожну проблемну ситуацію. У стратегії на 2016 рік Нацбанк оголосив поступову приватизацію державних банків і відмову від державних гарантій над депозитами. Тоді йшлося тільки про депозити Ощадбанку. Усе це мало б перейти до ринкових механізмів. Замість цього держава збільшує частку державних банків і розповсюджує державні гарантії на всі держбанки - Укрексімбанк, Приватбанк, Ощадбанк. Маємо 240 мільярдів гривень депозитів фізичних осіб, які треба гарантувати державі. Це більш як 10 відсотків ВВП", - коментує Олексій Кущ.
Коментарі