Євросоюз призупинив надання бюджетної підтримки Україні.
Про це Gazeta.ua повідомив на умовах анонімності компетентний європейський дипломат. Цього року Київ міг би отримати 115 млн євро, проте шанси на це дуже низькі.
Таку підтримку Євросоюз надає Україні з 2008 року. Вона безвідплатна, тобто Києву не треба повертати кошти. Їх ЄС спрямовує до державного бюджету з метою допомогти Україні у реалізації реформ у таких семи секторах: енергетика, енергоефективність, усунення бар'єрів у торгівлі, довкілля, транспорт, управління кордонами та реформа державного управління.
Передумовами надання бюджетної допомоги є наявність стратегій розвитку зазначених сфер та їх ефективна реалізація, належне управління державними фінансами загалом та макроекономічна стабільність.
"Ці умови нині не виконуються", – заявив співрозмовник.
Він повідомив, що недавно Комісар ЄС з питань розширення і Європейської політики сусідства Штефан Фюле написав листа першому віце-прем'єру Андрію Клюєву, в якому висловив позицію Єврокомісії з цього питання.
Серед іншого, Брюссель не влаштовують закон про держзакупівлі, який сприяє корупції, та про держслужбу, що робить її надто заполітизованою. Європейці відзначають також неналежне використання коштів ЄС, що спрямовуються на секторальну бюджетну підтримку.
За приклад наводять надання торік понад 30 млн євро на енергоефективність. Натомість значну частину коштів було перекинуто урядом на розвиток поновлюваних джерел енергії, тобто не за призначенням. Зокрема, вони пішли на спорудження ліній електропередач для під'єднання до загальнонаціональної електромережі кількох приватних сонячних електростанцій. Європейці припускають, що таким чином свій бізнес за їхній рахунок підтримав перший віце-прем'єр Андрій Клюєв.
Щодо управління державними фінансами, то тут Брюссель вимагає системного підходу до боротьби з корупцією, кращої підзвітності та прозорості, вирішення проблеми конфлікту інтересів у посадових осіб, які впливають на розподіл бюджетних коштів і, водночас, мають свій бізнес.
Однією з найбільших проблем наш співрозмовник назвав менталітет вищих українських чиновників.
"Є два види реалій – українські та європейські. В Україні важко застосовувати європейські правила", – зацитував дипломат одного з українських міністрів.
Коментарі
11