
Спроби Європи оговтатися від боргової кризи рівносильні економічному "суїциду", який може зруйнувати єдиний валютний блок.
Таке побоювання висловив лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стігліц, закликавши континент сконцентруватися на стимулюванні зростання економіки.
"Мені здається, Європа рухається до суїциду ... Ще жодного разу програма жорсткої економії не була успішною ні в одній великій країні", - заявив колишній економіст Світового банку, виступаючи у Відні.
Австрійське радіо транслювало деякі коментарі Стігліца, які звучать в унісон з наростаючими протестами в Європі проти активно підтримуваного Німеччиною посилення податково-бюджетної дисципліни для вирішення боргової кризи.
"Спад росту призводить до дефіциту, а не навпаки. Думаю, заходи економії призведуть до високого рівня безробіття, яке неприйнятне з політичного погляду і ще більше погіршить ситуацію з дефіцитом", - сказав економіст.
Він закликав такі багаті європейські країни, як ФРН, більше інвестувати в інфраструктуру, освіту, технології.
"Доходи від таких інвестицій на порядок вищі за вартість капіталу", - підкреслив він.
Прихильність зниження боргового навантаження і скорочення дефіциту для збільшення довіри до країн єврозони, про що лідери блоку домовилися в кінці минулого року, може в кінцевому підсумку мати протилежний ефект, вважає Стігліц.
"Те, про що вони домовилися в грудні минулого року, - це рецепт, який забезпечить смерть (єврозони) в звичному нам вигляді", - попередив Стігліц, обмовившись, втім, що "серце єврозони", що включає низку найбільш стабільних економік, може вижити.
"Сподіваюся ... вони почнуть сперечатися про те, які заходи допоможуть їм стимулювати зростання, а не про те, як задушити один одного загальними зусиллями", - підсумував економіст.
Коментарі
4Вот это всё он сказал верно, исчерпывающе полно, но только с точки зрения экономиста. Продолжение его же общей мысли напрашивается само по себе: эти экономические меры есть ни что иное, результат реакции европейских экономических гигантов на непомерно возросшее совокупное политическое влияние множества стран с проблемной экономикой. Это, я бы даже сказал, инструмент дрессировки.
Евро было нежизнеспособно с самого начала ибо "в одну повозку впрячь неможно коня и трепетную лань". Смысл евроэкономии в том, что богатые страны не будут спонсировать неэффективные экономики других стран (например PIGS). Их приоритет - стимулирование собственного внутриннего спроса. Образно говоря: нищим подавать не будут, но и сами есть меньше не собираются. А призывы немцев - это скорее PR, ведь экономических законов еще никто не отменял.
Всё идёт своим чередом. Законы экономики помогают в комментариях. Что остаётся тебе, мне или Ангеле Меркель?
Знаете какая разница между вами уважаемые Вовочка и Серёга Самара.?
Джозеф Стиглиц Нобелевский лауреат,а вы - дятлы.
Но даже дятлам, если у них голова не только для того чтобы ею жрать,должно быть видно,что тупой янукович и еще тупее азаров завели страну в тупой угол и тупо не хотят из него выходить.