В Україні налічується понад 12 млн побутових споживачів газу. З них - 4 млн ще не мають газових лічильників, розповіла Gazeta.ua Марія Яковлєва, член колегії Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності.
"Зміни до закону про комерційний облік природного газу, які були внесені цього року — дуже важливі. Кожен абонент повинен знати, скільки газу він споживає. Цього можливо досягти лише встановивши індивідуальні лічильники. Механізм, що був започаткований ще на початку незалежності України - не ефективний. У тариф газорозподільчих компаній вкладали інвестиційну складову, за рахунок якої мали встановлюватися лічильники. Проконтролювати кількість безкоштовних і встановлених за гроші - не можливо. Крім того, інтенсивність встановлення дуже низька - близько 200 тисяч лічильників на рік. За таким механізмом, необхідно ще років 20, щоб встановити лічильники 4 мільйонам споживачів", - каже Марія Яковлєва.
Експерт додала, що 4 млн лічильників можна встановити за 3 роки. Потужності вітчизняних виробників дозволяють виготовляти 1 млн приладів за рік. При держзамовленні темпи виготовлення можна наростити до 1,5 -2 млн. Водночас, потрібно переглянути стандарти. Наприклад, щоб пристрій в онлайн режимі міг передавати дані споживання газу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порахували, скільки комунальних субсидій отримали українці
"Згідно закону до 1 січня 2018 року індивідуальні газові лічильники мали бути встановлені у всіх, хто використовує газ для приготування їжі. На жаль, за три з половиною роки цього так і не виконали. Влада мала б започаткувати державну програму, яка б дозволила за 1-2 роки встановити лічильники всім побутовим споживачам в Україні. При цьому обов'язково завантажуючи українських виробників лічильників. Лише за тиждень до Нового року це питання почали розглядати. Добре, що у парламенті все ж є люди з державним мисленням, які поставили законопроект на голосування і прийняли його у першому читанні", - наголосила Марія Яковлєва.
Загальнобудинкові газові лічильники не мають права існувати у будинках українців.
"Ці лічильники можуть встановлюватися виключно тоді, коли у квартирах вже встановлено індивідуальні. Замість них - ні в якому разі. Це порушення Конституції. Якщо встановлюється загальнобудинковий лічильник, то увесь спожитий газ розподіляється серед прописаних осіб у будинку. Однак відомо, що кількість прописаних не завжди відповідає кількості тих, хто фактично мешкає у будинку", - підсумувала Яковлєва.
21 грудня Верховна Рада заборонила встановлювати загальнобудинкові газові лічильники без згоди співвласників багатоквартирного будинку. До 1 січня 2021 року жителі квартир і окремих будинків, які використовують газ тільки для приготування їжі, повинні обладнати своє житло лічильниками.
Коментарі