пʼятниця, 06 листопада 2020 16:43

Долар по 30: який курс чекати до кінця року

Долар по 30: який курс чекати до кінця року
Експерти переконані, що девальвація гривні вигідна експортерам. Фото: unsplash

На початку тижня курс долара досягнув дворічного максимуму - 28,6 грн. Востаннє такий фіксували восени 2018-го. Із четверга американська валюта почала дешевшати.

Gazeta.ua запитала експертів, чи є причини для подальшої девальвації гривні, який курс валют очікувати до кінця року.

Ярослав ЖАЛІЛО, економічний експерт:

Девальвація гривні є природною через складну ситуацію в економіці.

"У 2018-2019 роках гривня демонструвала інфляцію, але при цьому зміцнювалася щодо провідних валют. Так формувалася проблема диспропорції, яка рано чи пізно мала вирішитися. Важливий ще другий момент - очікування. У нас непевна політична ситуація, яка такою залишилася і після місцевих виборів. Це підриває довіру до стабільності національної валюти та платоспроможності країни", - пояснює експерт.

Третім фактором, який впливає на курс долара, експерт називає вибори у США. Ймовірно, на глобальних валютних ринках долар послабився, що позначилося і на курсі валют в Україні.

Причиною різкого стрибка курсу долара Жаліло називає ситуативні показники.

"Потрібно дивитися, чи прийшли гроші від експортерів, чи вийшов покупець на валютний ринок із потребою у великому пакеті. Формування піків залежить від багатьох кон'юнктурних факторів", - каже експерт.

На його думку, підстав для девальвації гривні і долара по 30 немає.

"Якщо виникне проблема із неотриманням коштів МВФ, треба буде компенсувати це через зовнішні видатки бюджету. Думаю, що уряд зможе це зробити достатньо гнучко і не надто болюче для економіки, завдяки значному недовиконанню видаткової частини бюджету", - пояснює експерт.

Жаліло переконаний, що дорогий долар вигідний бюджету.

"Що дешевша гривня і дорожча валюта, то більше надходжень іде до бюджету від імпортного ПДВ та низки платежів, які обліковуються в іноземній валюті. Стандартна практика - якщо є недобір коштів до бюджету, то трошки просаджували гривню, щоб отримати додаткові кошти", - підсумував експерт.

Олексій КУЩ, фінансовий експерт:

Для подорожчання долара немає жодних макроекономічних умов. Нинішня девальвація гривні - штучна.

"Курс - це відображення платіжного балансу і внутрішньої ліквідності фінансової системи. Внутрішня ліквідність впродовж останніх років у нас на високому рівні. Платіжний баланс - профіцитний. Тобто валюти з країни йде менше, ніж надходить", - каже Олексій Кущ.

З його слів, зберігся високий рівень експорту та суттєво впав імпорт. Відповідно, ми отримуємо валюту від країн, до яких постачаємо товари, та витрачаємо її менше за кордоном. Доходи заробітчан скоротилися несуттєво. Також українці почали менше витрачати грошей за кордоном через карантин.

"Зважаючи на макроекономічні фактори, гривня, навпаки, мала б зміцнюватися, а не девальвувати. Її міцній позиції мало б сприяти і те, що долар слабшає на світових ринках", - резюмує експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прогнозують зниження облікової ставки. Транш МВФ під загрозою

Він додає, що на курс валют в Україні впливають іноземці, які продають ОВДП. Вони отримують гривню, за яку купують долари на нашому міжбанківському ринку. Так розхитують курс, а Нацбанк змушений на це витрачати золотовалютні резерви.

"З 2019 року вони збільшили до 126 мільярдів гривень свій сукупний портфель ОВДП. З весни цього року почали активно виходити з ринку. Коли не змогли продати цінні папери за прийнятною ціною і в значних обсягах, їм на допомогу прийшов Національний банк. Регулятор почав рефінансувати комерційні банки під заставу. Отримані гроші витрачав, у тому числі, на купівлю ОВДП у нерезидентів", - каже Кущ.

Так був створений ліфт дохідності, щоб нерезиденти продавали свої цінні папери за допомогою рефінансування НБУ.

"Зараз запускається механізм прямої участі Національного банку на вторинному ринку ОВДП. Тобто НБУ зможе сам купувати в банків облігації, які, можливо, належатимуть нерезидентам. Виходить, що в нас активно працює грошовий верстат. Гроші друкуються, відбувається емісія, яка йде не в економіку. А на дуже вузький ринок капіталу, де головними гравцями є нерезиденти", - пояснює Кущ.

Ще одним фактором, який впливає на курс валют, Кущ називає стратегію управління ліквідністю Мінфіну. У міністерстві пропонують управляти залишками на Єдиному казначейському рахунку і заробляти на них відсотки. Залишки направлятимуть на вторинний ринок ОВДП.

Олексій Кущ каже, що якщо у такий спосіб на ринок "закачають" приблизно 60 млрд грн і нерезиденти скоротять свій портфель ОВДП до 20-30 млрд грн, це може дати девальвацію на 1,5-2 грн. Тобто долар може коштувати 30 грн.

"Усе залежатиме від нахабності людей, які формують політику Національного банку. Якщо вони будуть обережнішими і вливатимуть кошти поступово, то девальвація буде плавніша. Все може зупинитися на рівні 29 - 29,5 грн/$"",- підсумував Кущ.

Андрій НОВАК, голова комітету економістів України:

Причин для девальвації гривні немає. Цьогорічний торговельний баланс є одним із найкращих за роки Незалежності.

"Ми отримуємо валюту від наших партнерів - МВФ, Світового банку, Європейського банку. В підсумку - у нас позитивний зведений платіжний баланс. А якщо економічних підстав для девальвації немає, але вона продовжується, це вказує на її штучність", - говорить експерт.

Новак переконаний, що девальвація гривні вигідна експортерам.

"Аргументація девальвації полягає в тому, що ми підтримуємо експортерів, а вони потім витягнуть економіку на небачені висоти. Постає питання: на яких висотах зараз перебуває українська економіка? За офіційними даними Євростату, українці мають найнижчий рівень доходів серед європейських країн. Це один із наслідків хибної курсової політики", - каже Новак.

Експерт пригадує, що нещодавно фраза про долар по 30 прозвучала від президента Володимира Зеленського.

"Якщо ця цифра озвучена президентом, можливо, є мета, яку має виконувати Нацбанк з урядом. У нас нема курсової політики, є політика штучної девальвації", - резюмує експерт.

Долар стрімко почав дорожчати з 9 березня 2020-го. До цього переважно дешевшав. Найменше коштував у вересні 2019-го - 24,08 грн.

Зараз ви читаєте новину «Долар по 30: який курс чекати до кінця року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути