Проблеми ліквідності та впевненості інвесторів у кредитоспроможності Європи досить серйозні. Боргова криза єврозони, хоча і не є настільки масштабною і глибокою, як та, що вибухнула після краху Lehman Brothers у 2008 році, все ж близька до того рівня.
Таку думку висловив член правління Європейського центробанку Люк Коен у інтерв'ю французьким ЗМІ .
"Ключова проблема Європи нині - це проблема ліквідності. Банки втратили впевненість і знизили обсяги міжбанківського кредитування. Поки ситуація не настільки серйозна, як в 2008-2009 роках, але вона розвивається в цьому напрямку і мало-помалу наближається до цього рівня", - сказав представник ЄЦБ.
За словами Коена, напруженість в Європі зростає у зв'язку з відсутністю скоординованої політики місцевої влади, а також у зв'язку з невідомістю подальшої долі Греції. Другий план порятунку економіки Греції, що передбачає масштабну участь приватного сектора, досі не розроблений.
"Відсутність спільної політики європейської влади не сприяє заспокоєнню фінансових ринків", - зазначив Коен, підкресливши, що європейські лідери все ж "твердо налаштовані" вирішити проблему.
Коен очікує деякої розрядки ситуації в Європі у вересні, коли будуть розроблені та впроваджені конкретні механізми допомоги Греції, яка тим часом буде виконувати програму скорочення бюджетного дефіциту.
На порозі боргової ями європейські країни проводять політику скорочення держвидатків, а пересічні громадяни все тугіше затягують паски. Незважаючи на зусилля європейських властей, немає гарантії того, що боргова криза, що вразила Грецію, не перекинеться на інші країни зони євро. У групі ризику в першу чергу такі країни, як Іспанія, Італія та Португалія, що мають істотний зовнішній борг і мало можливостей його погасити, враховуючи слабке зростання економіки.
Коментарі