Рекордна девальвація гривні в 2014 році пов'язана з подіями в Криму і на Донбасі, згортанням торгівлі з Росією. У тих умовах це було неминучим. Про це в коментарі Gazeta.ua розповів Вадим Іосуб, старший аналітик компанії "Альпарі".
"Світовий рекорд по девальвації належить не гривні, а білоруському рублю. У 2011 році курс долара до "зайця" виріс майже втричі. І це без військових дій на території країни, відсутності світових потрясінь. Просто як результат безграмотної економічної політики білоруської влади ", - сказав експерт.
Нинішня ситуація на валютному ринку пов'язана з поступовим переходом від адміністративного до плаваючого курсоутворення.
"Воно характеризується постійним "плаванням" обмінного курсу у відповідь на зміну попиту і пропозиції на валюту, потоків експорту та імпорту, інших зовнішніх та внутрішніх факторів. Саме режим плаваючого курсу є оптимальним. Використовується переважною більшістю країн із ринковою економікою. Як бонус такого режиму - не треба витрачати золотовалютні резерви на штучну підтримку курсу національної валюти", - додав Вадим Іосуб.
В останні роки багато країн колишнього СРСР переходять на режим плаваючого курсу. Зокрема, Росія, Білорусь, Казахстан, частково Азербайджан.
"Основна проблема економік із фіксованим курсом: в разі погіршення зовнішньоторговельної кон'юнктури, найчастіше відбувається різка і сильна девальвація "сходинкою". Такі девальвації повторюються регулярно. З кожною "сходинкою" народ біднішає", - говорить аналітик.
Нагадаємо, сьогодні виповнюється 20 років національній валюті. 2 вересня 1996 року замість купоно-карбованців Україна отримала власну валюту - гривню. У перший день реформи за курсом 100 тис. крб за 1 грн перерахували ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ і організацій, а також вклади громадян. Долар США тоді коштував 1,76 грн.
Коментарі