Ексклюзиви
вівторок, 11 червня 2024 18:11

Щоб допомога ЄС витрачалася ефективно, в Україні змінюють систему фінконтролю - Басалаєва

Щоб допомога ЄС витрачалася ефективно, в Україні змінюють систему фінконтролю - Басалаєва
Алла Басалаєва: "Україна посилює функції Держаудитслужби, щоб забезпечити прозоре використання коштів, наданих ЄС". Фото: ДАСУ

В Україні запрацює нова система фінансового контролю, яка допоможе контролювати ефективність використання грошової допомоги Євросоюзу, виділеної на реформи та відбудову України після війни.

Про це повідомила голова Державної аудиторської служби України Алла Басалаєва. Зокрема, мова йде про €50 млрд коштів у рамках Ukraine Facility, розподілених на 4 роки.

"На Україну чекає наступне "домашнє завдання": як зробити так, щоб ці гроші витрачалися максимально ефективно, зокрема чиновниками на місцях. Варто одразу наголосити: для цього доведеться змінювати систему фінансового контролю. У результаті країна отримає ощадливе використання ресурсів, чітке планування фінансових витрат і відповідальність з боку всіх учасників", - вважає Басалаєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україні треба до $300 млрд інвестицій на наступні 10 років

Вона підкреслила, що ДАСУ бере активну участь у цих змінах, тому що визначена одним із ключових органів за контролем коштів ЄС. Вже сьогодні Держаудитслужба взаємодіє з Європейським управлінням з питань запобіганню шахрайству (OLAF). Надалі європейські інституції будуть отримувати повну інформацію про виявлені порушення.

Також Україна має призначити незалежну координаційну службу по боротьбі з шахрайством (AFCOS) відповідно до аналогічних служб Євросоюзу. Вона буде формувати національну стратегію за цим напрямом, виявляти вразливі місця в управлінні коштами ЄС та завчасно їх виправляти.

Басалаєва підкреслює, що у рамках Ukraine Facility прописано чіткий регламент усіх процедур: графіки, дедлайни, пріоритети. Виплати будуть здійснюватися щоквартально і залежатимуть від того, чи подаватиме Україна заявку і як Єврокомісія оцінюватиме дотримання всіх умов.

Тож наша держава має забезпечити прозорість у проведенні тендерів, доступ до публічної інформації, відкриту конкуренцію та справедливість. А держави-члени ЄС та Єврокомісія зможуть напряму комунікувати з учасниками програми на місцевому та регіональному рівнях.

"Ukraine Facility - це не лише про гроші та про шлях до членства в ЄС. Це про спільну роботу державних установ, бізнесу й громадянського суспільства. Про трансформації та розширену відповідальність. Тому що відновлення та розвиток України після війни залежать не тільки від наших партнерів, а насамперед від нас самих", - підкреслила Басалаєва.

Вона відзначила, що кожен управлінець має чітко планувати фінансові витрати й ощадливо розпоряджатися коштами.

Президент США Джо Байден і президент Франції Еммануель Макрон підтримали використання прибутку від заморожених російських активів на користь України.

Вони сподіваються, що країни G7 підтримають пропозицію створити спецфонд на $50 млрд, йдеться у спільній заяві, оприлюдненій на сайті Білого дому за підсумками зустрічі Байдена і Макрона в Парижі.

Зараз ви читаєте новину «Щоб допомога ЄС витрачалася ефективно, в Україні змінюють систему фінконтролю - Басалаєва». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути