Ексклюзиви
середа, 14 грудня 2022 12:10

Що таке е-гривня і чому її бояться: у мережі поширюють нові конспірологічні теорії

Що таке е-гривня і чому її бояться: у мережі поширюють нові конспірологічні теорії
Цифрова гривня, яку планують ввести в найближчому майбутньому, викликала хвилю конспірологій. Фото: EastNews

Новою темою для обговорень наразі стала цифрова гривня, яку планують ввести в найближчому майбутньому. Хоча вона матиме всі функції грошей і контролюватися Нацбанком, її критики побудували справжні теорії змови. Про це пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Зазначається, що влітку 2021 року законодавча база для функціонування е-гривні вже була погоджена. Верховна Рада ухвалила закон "Про платіжні послуги", і його підписав Володимир Зеленський. Однак конспірології поширилися лище зараз, після презентації концепції наприкінці листопада.

Блогер-конспіролог Антон Гура опублікував у Telegram-каналі допис про те, що цифрова гривня є небезпечною, що це "єдина світова валюта... не забезпечена… ні товаром, ні золотом". Результатом стане мало не апокаліпсис з гіперінфляцією, а також улюблена тема конспірологів – чіпування. Така теорія явно була розрахована на тих, хто не сильно розбирається в грошах. Однак Гура також записав на цю тему відео у YouTube (понад 55 тис. переглядів), а його колега-конспіролог Остап Стахів зі Львова підтримав своїм відео (майже 40 тис. переглядів).

Звідти теорії поширилися в соціальну мережу "ВКонтакте", де жінки пенсійного віку переважно з Самари, Іркутська та інших російських міст неочікувано зацікавилися українською фінансовою системою. Дописи отримували дедалі більше подробиць, хтось дізнавався інформацію від "доброї знайомої", хтось від "друзів з банківського сектору".

В українському сегменті у "Фейсбуці" з'явився істеричний пост сторінки під ім'ям Стелла Микитенко, яка, до речі, не мала жодної власної фотографії, але репостила велику кількість конспірологій. Вона мало не закликала українців до бунту і розповіла, що введення е-гривні стане кінцем усього, навіть життя. Дехто сприйняв це "попередження" серйозно, але вистачило й коментарів ботів.

Таким блогерам, як Антон Гура, довіряти напевно не можна. З 2020 року він грається на панічних настроях українців. Тоді на початку пандемії коронавірусу він вів стрім з борту літака Мілан–Бориспіль, де розповідав, що всі пасажири інфіковані (пізніше виявилося, що це було не так, і всі здорові). Він є антивакцинатором, вважає себе експертом у темах комунальних тарифів, екологічних проблем, газопостачання, роботи правоохоронних органів тощо, а на його думку спирається видання Klymenko Time, яке належить Олександру Клименку, ексміністру доходів і зборів часів Януковича.

Водночас з 24 лютого Антон Гура часто обговорює у своїх відео і публікаціях ухилення від мобілізації в Україні і розповсюджує чутки про змову влади і бізнесу по відключенню електроенергії. На початку повномасштабного вторгнення він закликав українців на окупованих територіях змиритися з новою "владою".

Львів'янин Остап Стахів також полюбляв тему коронавіруса. СБУ у 2021 році оголошувала йому підозру за ст. 109 Кримінального кодексу (дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади). Тоді його випустили з СІЗО під заставу в майже 1 млн грн, а матеріали справи не розголошувалися. Він також має антивакцинаторську позицію, а також мав тісний контакт з відомим колаборантом Кирилом Стрємоусовим.

Зараз ви читаєте новину «Що таке е-гривня і чому її бояться: у мережі поширюють нові конспірологічні теорії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути