Четвер, 15 червня 2017 12:00

Чому дорожчає свинина

Чому дорожчає свинина
Свинина дорожчає через скорочення поголів'я свиней від епідемії чуми, яка в останні роки поширена в Україні. Фото: gdb.rferl.org

Свинина дорожчає через скорочення поголів'я свиней від епідемії чуми, яка в останні роки поширена в Україні. Також це впливає на ціну яловичини та курятини.

Про це говорить експерт з аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Євген Дворник, пише "112.ua".

"Ми прогнозуємо, що якщо ситуація з АЧС не покращиться, можна очікувати зростання ще десь на 5 гривень за кілограм до нинішньої ціни. Але хотілося б сподіватися, що нинішня ціна пікова і найближчим часом буде якщо не зниження ціни, то хоча б стабілізація", - говорить Дворник.

Він зазначає, що в літній період ціни на м'ясо зростають традиційно - період відпусток, шашлики. Ціни на свинину підтягують ціни і на інші види м'яса - яловичину і курку, оскільки ринки взаємозалежні. Традиційно за високих цін на яловичину м'ясопереробні компенсують дефіцит сировини свининою чи м'ясом курки. Були ситуації, коли зростала ціна курки, і тоді виробники переорієнтувалися на інші види сировини, що призводило до зниження попиту і відповідно цін на конкретний вид м'яса.

"Ціни на ВРХ залишаються традиційно високими і через обмежену пропозицію продукції. Станом на початок року, великі підприємства, наприклад, заявляли, що ніде купити биків вагою 400 кілограм. Кілограм м'яса такого бика досягав 42-44 гривень за кілограм. Тоді як раніше ціни понад 33 гривень за кілограм не піднімалися".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які овочі борщового набору найбільше подорожчали

Дворник зазначає, що ситуація ускладнюється тим, що в разі виявлення захворювання знищення підлягають не тільки хворі, але і опинилися в зоні ризику свині - в радіусі 3 км навколо вогнища захворювання.

"До прийняття в березні нової інструкції по АЧС, якщо виявлявся випадок захворювання в одному дворі, визначали, чи є поширення на прилеглі двори. Якщо це підтверджувалося, в радіусі 3 км вирізувалося поголів'я. Нова інструкція тепер враховує рівні біобезпеки. До того ж вводиться поділ на сектори. Вирізати будуть не на всю околицю, а тільки в деяких секторах, які будуть визначатися на підставі глибокого аналізу. До того ж не потрапляє під знищення поголів'я свиней на підприємствах, які зможуть довести високий рівень біобезпеки, навіть якщо вони виявилися в зоні виявлення захворювання".

Також експерт відзначає, що на поширення чуми впливає проблема з виплатою компенсацій за вилучених і знищених тварин.

"Жителі сіл намагаються приховувати випадки захворювання АЧС - забивають і реалізовують на стихійних ринках, таким чином приводячи до подальшого поширення захворювання. Це відбувається в зв'язку з проблемами отримати з держбюджету компенсацію. Якби ця проблема з виплатами була вирішена, вони б здавали хворих свиней як годиться - на утилізацію", - сказав експерт.

Додатковим фактором, є активний експорт в країни, на ринках яких ціни привабливіші, ніж на внутрішньому ринку в Україні. Зокрема, м'ясо свинини експортується в Грузію (64% всього експорту), Казахстан і Гонконг.

"За 5 місяців нинішнього року на зовнішні ринки з України було поставлено свинини на 6,3 мільйона доларів, тоді як за весь 2016 рік експортували свинини на 5,1 мільйона доларів".

Зростання цін на свинину почалося ще з середини жовтня 2016 року і тривало до першої половини лютого 2017 року. Після цього ціни дещо знизилися, але буквально через місяць повернулися на колишні показники - близько 36 грн/кг. Потім ціна підскочила до 41-43 грн/кг залежно від регіону.

Зараз ви читаєте новину «Чому дорожчає свинина». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 25444
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути