Ексклюзиви
Пʼятниця, 30 липня 2021 18:30

Чи потрібно Україні переходити на чотириденний робочий тиждень: думка експертів

Чи потрібно Україні переходити на чотириденний робочий тиждень: думка експертів
В Україні компанії переходять на погодинний графік роботи. Фото: pexels.com

Європейські країни переходять на чотириденний робочий тиждень. Зокрема, новий формат роботи тестують компанії в Іспанії, Ісландії.

Gazeta.ua запитала експертів, чи готові українські роботодавці перейти на новий графік роботи.

Сергій Марченко, засновник рекрутингової агенції "Борщ":

"Чотириденний робочий тиждень – варіант збільшення кількості робочих місць та підвищення продуктивності праці. З часом ми прийдемо до нового формату роботи. Така ж ситуація була, коли Україна переходила з шести на п'ять робочих днів на тиждень", - говорить експерт.

Пояснює, що продуктивність праці у світі досягла рівня, коли стільки робочих рук не потрібно.

"Існує два виходи із ситуації. Можна експериментувати з безумовним доходом. У Європі людям, які залишилися без роботи, уряди виплачують гроші на прожиття. Або скоротити робочий тиждень. По суті ми на 20 відсотків збільшуємо потребу ринку праці у працівниках. При цьому для деяких вакансій продуктивність праці навіть зростає. Щоправда, багато професій при чотириденному робочому тижні не дозволять зберегти таку ж продуктивність праці. Наприклад, умовно стоматолог лікує вісім зубів за 8 годин. За робочий 5-денний тиждень встигає полікувати 40 зубів. Якщо зменшити робочий час, кількість пацієнтів не зросте. Щоб обслуговувати людей, потрібно буде наймати більше стоматологів", - пояснює Марченко.

Додає, що найближчим часом в Україні нічого не зміниться. Щоб перейти на чотириденний робочий тиждень, треба вносити зміни в трудове законодавство. Сьогодні Україна, її економіка, фінансовий стан не дозволяє зменшувати кількість робочих днів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зарплати українців зросли на чверть

Інна Новицька, власниця компанії з підбору персоналу "Нова персона":

"У будь-якій роботі головне - результат. Це ми чітко зрозуміли завдяки карантину та коронавірусу. Наскільки критично спочатку всі говорили про роботу поза офісом. Однак, як показала практика, працювати з дому цілком реально", - каже Інна Новицька.

За її словами, три вихідних гарантують ймовірність того, що співробітник не піддасться професійному вигоранню. Матиме більше вільного часу. Якщо людина орієнтована на результат, то графік роботи не важливий. Вона все одно працюватиме цілодобово, доки не досягне мети.

"Якщо компанія все-таки вирішить перейти на чотириденний робочий тиждень, то вигоду насамперед отримають працівники. Адже меншу зарплату вони точно не отримуватимуть. Якщо роботодавці вирішать зменшити виплати, то ризикують втратити кадри. Адже для людей важливий рівень доходів", - наголошує Новицька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яких працівників найбільше потребують роботодавці

Олександр Охріменко, економіст:

"Працювати п'ять днів на тиждень немає зиску. Більшість процесів автоматизовані. Компанії переходять на дистанційну роботу. Щоправда, актуальніше говорити не про чотириденний робочий тиждень, а погодинний графік. Адже змінився формат праці. Потреба бути в офісі з 9:00 до 18:00 відпала. За допомогою нових технологій співробітники більшість завдань виконують швидше, ніж раніше", - наголошує економіст.

За його словами, з часом компанії переходитимуть як на погодинну працю, так і на чотириденний робочий тиждень. Уже зараз українці можуть самостійно визначати, скільки часу працювати і яку зарплату отримувати.

"Потрібно відмовлятися від фіксованого робочого часу, переходити на погодинну роботу. Кожна додаткова година, коли людина відпочиває, корисна для економіки. Тобто що менше часу працює людина, то більше грошей вона витрачає", - підсумував Охріменко.

В Україні 52,5% роботодавців вважають, що запровадити чотириденний робочий тиждень можливо. Водночас 47,5% кажуть, що така ідея нереалістична для нашої країни.

71,3% роботодавців згодні перейти на новий робочий графік задля експеременту. Однак 28,7% не готові навіть спробувати працювати у такий спосіб. Пояснюють, що діяльність їхніх компаній не підходить для такого формату роботи. Це зменшить доходи та контроль за роботою співробітників, свідчать результати опитування Jooble.

Зараз ви читаєте новину «Чи потрібно Україні переходити на чотириденний робочий тиждень: думка експертів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26893
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути