Фермер Ярослав Мовчун з Житомирщини розповів, як почав бізнес на ягодах та для чого керує поливкою на полі з планшету.
"Перш, ніж започаткувати плантацію, зробили власне дослідження ринку і виявили, що малини та смородини достатньо. Агрус виявився надто складним. А ось лохина – достатньо нова для українського ринку, дуже сподобалась. Стартували з однієї невеликої ділянки розміром у 0,6 га. Зараз маємо 4 га поля, частина з яких знаходиться під самими насадженнями, решта – під малиною, паром та садами", - каже Ярослав.
Початково закладка та утримання плантації для ферми "Озеряна" обійшлась підприємству приблизно у 200 тис. гривень. Але щороку сума на обслуговування полів зростає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почали продавати зелень, навіть коли не мали етикетки – переселенки розповіли про незвичний бізнес
"Я ніколи не займався агробізнесом. Усі процеси вирощування вивчав поступово через це наробив помилок із закладкою посадкового матеріалу та добривами, але винити в цьому можу тільки себе. За час існування ферми багато чому навчився сам: постійно відвідую семінари та конференції, обмінююсь досвідом із колегами з Канади та Нідерландів, і особливо Білорусі, багато читаю літератури. Зараз агрономів наймаю, коли є потреба. Багато консультуюся з іншими виробниками продукції", - додає фермер.
В сезон працюють родиною і наймають кілька працівників. Процес довів до автоматизму. З батьком створили автоматизовану систему поливу, якою керують через планшет. Це не тільки економить воду, а й покращує догляд за рослинами. Також розробили спеціальний комбайн для збору ягід. Це також спростило роботу на ділянках.
Багато зусиль витратили і на боротьбу із птахами. Перепробували усі як традиційні, так і нетрадиційні способи відлякування і в результаті вивели формулу "3 в 1" – використовуємо акустичний відлякувач типу "Коршун", відлякувач-макет у вигляді повітряного змія та навіть плівку із старих відеокасет.
"Ми кожні три метри забивали кілки і обмотували кущі на зразок павутиння. За три тижні існування цієї конструкції птахи не пошкодили жодної ягоди. Вони сиділи навколо ділянки на деревах, проте на поле не прилітали", – ділиться ноу-хау власник плантації.
Цього року сезон розпочався пізніше. Кілограм лохини продають по 350-400 грн
"У перший рік запуску знизили ціну на лохину вдвічі. Також робили доставку до клієнтів додому. А ще розробили власний сайт. Це і дало впізнаваність на ринку. Надлишок продукції переробляємо на джеми та соуси", - пояснює Ярослав.
В Україні розпал сезону кісточкових. На гуртових базарах вишню можна придбати від 25 до 53 грн/кг. Черешні продають по 65-70 грн/кг. Абрикоси з Мелітополя коштують 40 грн/кг. З Чернівців - 43-45 грн/кг.
Коментарі