Не варто позичати людям більше 10% своєї місячної зарплати, вважають фінансисти. Тоді у разі неповернення боржником коштів, стиль вашого життя не постраждає. "Краще це робити в різній валюті, на термін не більше року", - каже Gazeta.ua фінансист Марина Олійник. Вона розповідає, як правильно позичати людям гроші, щоб їх потім повернули.
Експерт радить дотримуватися моделі кредитування банку. Це означає, що перед тим, як давати гроші, варто оцінити витрати позичальника і його доходи. Також зважити всі ризики, на які йде кредитор.
"Щоб не втратити гроші, звертають увагу на умови проживання позичальника — у своєму житлі живе чи орендованому. Дивляться, чи має машину, дітей, тварин, ким працює, - розповідає Марина Олійник. - Від цього всього залежить спроможність людині віддати борг. Можна передбачити форсмажори. Адже що більше майна і зобов'язань, то більше є ризиків. Наприклад, колега просив 150 тисяч гривень на 2 роки, бракувало на квартиру. Заробляв із дружиною 30 тисяч. Із них 10 йшло на оренду квартири, 4 - на машину ще 4 - на харчування. І важлива обставина - дружина вагітна. Скоро не ходитиме на роботу. А отже, їхній дохід впаде на 10 тисяч. Їм реально нічим буде віддавати мені. Тому відмовила".
Сміливо можна позичати гроші на великі покупки людям, у яких залишається хоча б 35-40% із сімейного бюджету на життєві потреби.
"40 відсотків від всієї суми боргу просіть віддавати в гривні, а інші 30 відсотків в доларах і євро. Таким чином можна вберегти кошти від знецінення грошової одиниці. За 3-4 місяці гривня не знеціниться, а за рік може. Це як альтернатива відсоткам", - радить фінансист.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо вимагають оплатити лікування від Covid-19: куди звернутися
Позику іншій фізособі варто закріплювати розпискою, радять юристи. Важливо, аби документ був завірений нотаріусом. Тоді у разі неповернення суми, позичальника можна притягти до відповідальності.
Коментарі