Середа, 19 лютого 2020 23:32

Як наздогнати Польщу за 20 років: МВФ дає поради Україні

Як наздогнати Польщу за 20 років: МВФ дає поради Україні
МВФ радить Україні, як наздогнати Польщу. Фото: РБК

Задля досягнення нинішнього розвитку економіки, який є в сусідній Польщі, ВВП України має зростати по 6% протягом 20 років.

"Це довгостроковий проєкт, неможливо завершити реформи протягом кількох років. Україна має підтримувати ці реформи всі 20 років, потрібне терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів", - зазначив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман, пише "Інтерфакс-Україна".

Структурні реформи дадуть змогу забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції та підвищення продуктивності. Він уточнив, що йдеться про досягнення рівня ВВП на душу населення майже в 30 тис. доларів за паритетом купівельної спроможності.

"Україні треба зростати на 7% на рік, щоб наздогнати сусідні економіки", - підтримав його думку провідний економіст із питань регіону Європейського банку реконструкції та розвитку Димитар Богов.

Якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління порівняно з країнами G7, це додасть 1,2% зростання щороку.

"Основна загроза - це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання", - додав економіст ЄБРР.

Люнгман нагадав, що Україна потрапила до 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період від 1990-го до 2017 року, показавши п'ятий з кінця результат - у середньому мінус 0,2% щорічно. Інвестиції за цей період становили лише 20% від ВВП, зокрема 16% від ВВП у 2010-2017 роках, тоді як середній рівень - 26% від ВВП. Люнгман додав, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення України на 1,2% щорічно у 2018-2030 роках. За його словами, за збереження таких показників країні без реформ і значного зростання продуктивності практично неможливо буде забезпечити темпи зростання вище за 2,5% на рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВФ каже про прогрес України, але чекає на решту кроків

Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему та верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції та регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків). Серед інших секторів, де також є відставання, проте не таке значне, Люнгман назвав торгівлю і відкритість (тарифи й нетарифні бар'єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча щодо ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України кращі, ніж у Польщі).

Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України. Перший передбачає повне реформування (подолання зазначеного вище відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дасть змогу населенню стати багатшим на 60% за 20 років і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно 2038 року.

Другий варіант: часткові реформи (збереження розриву в судовій системі й ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення багатшим лише на 20%.

У третьому сценарії - відкат реформ (без ринку землі) та зростання темпами до 1,5% - населення через 20 років стане на 20% біднішим, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

Згідно з представленою презентацією, нинішній темп реформ в Україні - це сценарій між другим і третім.

Нагадаємо, короткострокова програма співпраці Міжнародного валютного фонду та України stand-by завершилася 17 лютого 2020 року.

Зараз ви читаєте новину «Як наздогнати Польщу за 20 років: МВФ дає поради Україні». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 23915
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути
Погода