26 травня 2014 року відбувся перший бій за Донецький міжнародний аеропорт ім. Прокоф'єва.
Тоді українським бійцям вдалося повністю вибити бойовиків з об'єкта. Загалом оборона аеропорту тривала до 22 січня 2015 року — 242 дні, і завершилася, коли він був повністю знищений російською армійською артилерією.
Загострення на Донбасі
У квітні 2014-го ситуація на Донбасі загострилася до краю — з'явилася реальна загроза початку бойових дій на Донбасі. У Донецьку проголосили фейкову ДНР, у Луганську захопили будівлю СБУ. Тож українські військові почали займати стратегічні об'єкти в Донецькій та Луганській областях для накопичення сил.
Два аеропорти — Луганський і Донецький — також стали місцем дислокації підрозділів української армії. Луганський аеропорт узяла під контроль 80-та окрема аеромобільна бригада, в Міжнародний аеропорт "Донецьк" імені Сергія Прокоф'єва (ДАП) — 3-й окремий полк спецпризначення ГУР Міноборони України.
Водночас наприкінці квітня - на початку травня в Донецьку з'явилися збройні формування бойовиків "Оплот" та "Восток". У складі останнього досить довго перебувала велика кількість представників народів Кавказу. Командував батальйоном "Восток" екскомандир донецької "Альфи" Олександр Ходаковський — зрадник України, який перейшов на бік росіян разом із частиною своїх бійців.
Участь росіян у подіях
Наприкінці травня батальйон було посилено російським зведеним загоном "Іскра", у складі якого були переважно ветерани бойових дій, чеченці — так звані кадирівці, кримчани тощо — до 130 осіб. Загін прийшов до Донецька з Ростова-на-Дону, курував його офіцер ГРУ РФ Олег Іванніков з позивним "Оріон" (або "Андрей Иванович" чи "Сергей Иванович").
Переговори
На той час Донецький аеропорт працював у штатному режимі. Українські війська контролювали лише старий термінал ДАПу: адміністрація аеропорту виступила проти присутності українських спецпризначенців у новому терміналі, через небажання тривожити пасажирів.
О 3:00 26 травня офіцер-зрадник з СБУ Олександр Головура завів на територію нового терміналу близько 80 озброєних терористів. У складі групи були Ходаковський та російський політтехнолог, майбутній "прем'єр" фейкової Донецької республіки Олександр Бородай. Бойовики вийшли на зв'язок з українським командуванням й вимагали залишили територію летовища.
Попри очікування (українські військові попервах не були готові застосовувати зброю) такий психологічний хід терористів не спрацював.
Поки йшли перемовини, приблизно до 7:00, українські військові розташували дві зенітні установки ЗУ-23-2 з розрахунками із 25-ї окремої повітрянодесантної бригади на злітній смузі.
Бойовики облаштували свої позиції на даху й в самому терміналі — за приблизними даними, їхня кількість складала близько 120-130 осіб. Багато сепаратистів, які не брали безпосередньої участі у штурмі ДАПу, розташувалися в районі готелю, супермаркету "Метро" і з обох сторін дороги з міста до аеропорту.
Близько 7:00 з Донецька вилетів останній літак з пасажирами. Українці висунули Ходаковському зустрічний ультиматум: вони підуть з летовища після того, як аеропорт залишить останній цивільний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Донбасі розпочалася операція Об'єднаних сил
Перший бій
26 травня з с. Довгеньке приблизно о 13:00 4 гелікоптери Мі-8 з бійцями 140 центру Сил спеціальних операцій, 8-й окремий полк спеціального призначення ГУР МО та розвідувального взводу 13-го батальйону 95-ї ОАЕМБр разом з 2 Мі-24 вилетіли на Донецький аеропорт.
Початком першого бою за ДАП став постріл українського снайпера, що влучив у оператора ПЗРК бойовиків, який намагався збити один з українських гелікоптерів. "Вертушки" висаджували десант на вертолітному майданчику біля нового терміналу. Українські бійці вирушили перебіжками до старого терміналу і в бік селища Спартак, де зав'язалася перестрілка з сепаратистами.
У старому терміналі українські військові зайняли оборону на першому поверсі. Але тут рацією передали, що Су-25 має завдати удар по цьому терміналу. Бійцям надійшла команда сховатися за колонами, але офіцер 95-ї бригади Олег Гуть у доступній формі пояснив, що цього, м'яко кажучи, робити не треба.
"Український мілітарний портал" вказує, що саме цей момент можна спостерігати на різних відео — літак Су-25 заходить на удар, але не випускає ракети. А при другому заході обстрілює новий термінал, де засіли проросійські бойовики.
Обстріл нового терміналу із зенітних 23-мм установок почала також 25-та повітрянодесантна бригада.
Бойовики вели стрілецький вогонь з позицій біля "Метро" та готелю.
Після обстрілу нового терміналу Су-25, три гелікоптери Мі-24 також обстріляли його з гармат. Під вогонь потрапила частина бойовиків, які намагались обладнати вогневі позиції на даху терміналу.
Зрозумівши, що перевага повністю на боці українських військових, терористи вирішили відступати. Вони розділилися — частина бойовиків виходила з терміналу пішки, а частина, разом із пораненими та вбитими, завантажилася на два КамАЗи та виїхала в Донецьк.
Загибель "Іскри"
Саме при відступі загинула значна частина зведеного загону "Іскра". За спогадами бойовиків, група на вантажівках нібито чула, що попереду засідка "Правого сектору" й треба прориватися. Бойовики ж, які засіли обабіч дороги, очікували прориву українських військових з боку аеропорту у напрямку Донецька.
Тож сталося так, що один із КамАЗів на Путилівському мості був обстріляний бойовиками батальйону "Восток" з гранатометів, кулеметів та автоматів. Майже всі пасажири загинули.
Водій іншого КамАЗа отримав на ходу кілька поранень, але зміг від'їхати на значну відстань, а вже потім врізався в дерево на Київському проспекті й перекинувся. Тож багато хто з пасажирів вижив.
Головну відповідальність за загибель бійців "Іскри" бойовики покладають на Ходаковського та Бородая як на керівників операції.
Подальший розвиток подій
Близько 17:00 бойові дії в аеропорту дещо затихли. Авіація чергувала у повітрі, бойовики намагалися збити її з ПЗРК. Увечері на даху українські військові побачили та ліквідували бойовика із РПГ.
У ніч з 26 на 27 травня в ДАП прибув 10-й загін ГУР на трьох вантажівках — одна з БК, два з особовим складом. На цей час бойовики вже залишили новий термінал, але українські військові його не контролювали. Він майже повністю горів.
27 травня в ДАП гелікоптерами перекинули підрозділи СпП МВС "Ягуар" та "Омега", приїхали представники УДО.
Нацгвардійці проводили зачищення старого терміналу. О 22:00-23:00 надійшла команда зачистити також новий термінал.
28-29 травня на гелікоптері в ДАП доставили боєкомплект та провіант.
31 травня частина підрозділів аеропорту вирушила в Дніпропетровську та Харківську області. А для посилення в ДАП почали прибувати військово-транспортні літаки Іл-76 із бійцями та бронетехнікою 72-ої ОМБр.
Втрати сторін
Терористи втратили 26 травня у першому бою за ДАП близько 50 осіб. Із них — 39 росіян. Серед загиблих — командир зведеного підрозділу російських бойовиків Борис Сисенко, а також командир групи "Іскра" Олексій Горшков, двоє ексдесантників 45-го полку спецпризначення збройних сил РФ Олексій Юрін і Олександр Єфремов.
Серед українських бійців загиблих не було, троє дістали поранення.
Серед цивільного населення також були втрати — щонайменше загинув один місцевий житель, який жив у приватному секторі поблизу аеропорту.
Багато хто сподівався, що після нищівної поразки бойовиків українська армія продовжить наступ на Донбасі. Однак керівництво наказало військовим закріпитися у звільненому ДАПі.
Після звільнення ДАПу щонайменше місяць проросійські терористи не здійснювали жодних спроб наблизитися до аеропорту. За спогадами захисників аеропорту, станом на 7 серпня 2014 року, було до 4 спроб здійснити штурм, і лише 1-2 рази вони переходили у близький бій.
Затримання зрадника
7 листопада 2014 року СБУ затримала зрадника Олександра Головуру. Його провина підтверджується відеозаписами з камер відеоспостереження аеропорту, де видно, як він пропускає російський загін до Донецького аеропорту.
12 квітня 2014 року проросійські бойовики захопили місто Слов'янськ Донецької області. З цієї дати почалося силове протистояння на Донбасі між українськими військовими та незаконними збройними формуваннями сепаратистів, підконтрольними Росії.
Коментарі