Ексклюзиви
неділя, 17 липня 2016 09:38

"Птичка упала за террикон" - два роки тому над Донецьком збили малайзійський Боінг МН-17
6

 

Два роки тому, 17 липня 2014-го. близько 16.00 на висоті 10 тис. метрів над Донеччиною з радарів зник літак "Боїнг-777" малазійських авіаліній. Лайнер прямував з Амстердама до Куали-Лумпур. Загинули усі, хто був на борту. Це 298 людей - 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Літак вибухнув у повітрі. Його уламки й тіла пасажирів розкидало на 15 км у селі Грабове неподалік від міста Торез на Донеччині.

О 16.50 так званий міністр оборони ДНР 45-річний Ігор Гіркін написав на своїй сторінці vkontakte, що літак збили бойовики ДНР. Вони були впевнені, що знищили військовий АН-26 Збройних сил України.

"Птичка упала за террикон, жилой сектор не зацепила. Мирные люди не пострадали", - написав він. Свої слова підкріпив двома посиланнями на відео. Згодом Гіркін видалив повідомлення.

 

Того ж дня радник міністра внутрішніх справ України 37-річний Антон Геращенко в ефірі російського телеканалу "Дождь" заявив, що літак збила ракета "земля-повітря", випущена з ракетного комплексу "Бук М1", який дозволяє знищувати цілі на висоті понад 10 км:

- Террористы, не ведая, что творят, сбили гражданский самолет, - сказав Геращенко. - Погибло около 300 человек, за которых придется ответить.

Відомо, що донецькі бойовики мали "Бук": наприкінці червня вони захопили військову частину протиповітряної оборони А-1402.

 

О 21.30 на місці трагедії знайшли "чорні ящики" - бортові самописці збитого літака. Представник ДНР Денис Пушилін заявив, що бійці республіки забрали їх та не збираються віддавати Україні - лише Москві. Згодом бойовики заявили, що знайдені предмети не були "чорними ящиками".

Увечері українці почали приносити квіти під будівлю нідерландського посольства у Києві. Символом трагедії стали соняшники.

СБУ опублікувала в інтернеті аудіозапис переговорів бойовиків, які обговорюють крах цивільного літака. За даними СБУ, один із записаних голосів належав польовому командиру Ігору Безлеру, відомому як Біс. Відео марковано 17 липня 2014 року, 16.20. Голос Безлера доповідає співрозмовнику, що з Чорнухинського блокпосту збили цивільний літак, який "розсипався в повітрі в районі шахти "Петропавлівської".

Вже о 21-й годині Єврокомісія вимагала якнайшвидшого розслідування катастрофи. Про це заявив її голова Жозе Мануел Баррозу. Свою допомогу запропонував президент США Барак Обама. Також до негайного розслідування закликали НАТО, ООН і ОБСЄ. За кілька днів до катастрофи були інциденти з іншими літаками в зоні АТО. 14 липня на Луганщині збили Ан-26, де з семи членів екіпажу вижили троє. За місяць до того проросійські бойовики збили літак Іл-76 біля Луганська. Світова спільнота на це не відреагувала. Багато фахівців вважають збиття Боінга "переломною точкою" у стосунках Росії з США, Євросоюзом та їхніми союзниками.Воно спричинило нову хвилю міжнародних санкцій проти Росії.

 

Більшість загиблих - 193 людини - були громадянами Нідерландів. Саме тому ця країна стала лідером у розслідуванні трагедії. Також загинули 43 громадянина Малайзії, зокрема й члени екіпажу, 27 - Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, 4 – Німеччини, 4 – Бельгії, 3 – Філіппін, а також один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

Офіційних розслідувань ведеться два. Обставини та причини катастрофи досліджує спеціальна комісія, яка складається з групи міжнародних експертів. Їх очолює Нідерландська рада безпеки. 15 липня 2015-го Верховна Рада ратифікувала продовження дії угоди між Україною та Нідерландами до 1 серпня 2016 року. Це дозволяє голландцям і далі проводити розслідування.

13 жовтня 2015 року Рада безпеки Нідерландів оприлюднила звіт міжнародної слідчої групи про катастрофу. "У доповіді робиться висновок, що МН17 був збитий системою "Бук", і інші варіанти виключаються. Також доповідь визначає площу у 320 квадратних кілометрів, звідки була запущена ракета. Таким чином, звіт поклав край 15 місяцям спекуляцій" — заявила представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні. Це технічний звіт Радбезу Нідерландів, який містить лише дані про обставини катастрофи. Визначенням причетних осіб займається група слідчих із п'яти країн, звіт яких оприлюднять восени 2016-го. 6 червня група опублікувала електронний журнал про хід кримінального розслідування на сайті Прокуратури Нідерландів.

 

Росія не залучена до міжнародного розслідування. Заступник голови Росавіації Олег Сторчевой сказав, що в Росії немає єдиної версії щодо причин катастрофи: літак могли збити ракетою "земля-повітря" – з "Бука" або "повітря-повітря" - з літака. Цим він заперечив офіційному представнику Слідчого комітету РФ Володимиру Маркіну. Той говорив, що головна версія російських слідчих – Боїнг збив український бойовий літак.

"Більше того, експерти припускають, що ракета - не російського виробництва", - сказав Маркін.

Російська влада намагалася довести, що літак могли збити українським Су-25. Однак генеральний конструктор літака Су-25 Володимир Бабак заявив: штурмовик у змозі атакувати Боїнг на висоті 3-4 тисячі метрів, але збити літак на висоті 10 500 м не здатен.

 
29 липня 2015 в Раді безпеки ООН голосували за створення міжнародного трибуналу щодо розслідування збиття літака. Пропозицію надали Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди та Україна. Постійні члени Ради безпеки США, Велика Британія та Франція підтримали створення трибуналу, Китай утримався. Також утрималося два непостійних членів Ради безпеки ООН: Ангола і Венесуела. При 11 голосах "За" рішення зі створення трибуналу заблокувала Росія.

Волонтер проекту журналістських розслідувань Bellingcat Іггі Останін торік у вересні простежив шлях "Бука" за допомогою аналізу фото та відео з інтернету. Він з'ясував, що комплекс привезли з військової частини № 32406 53-ї курської зенітно-ракетної бригади до Ростовської області. В день катастрофи його доправили в село Сніжне, яке контролювали бойовики.

3 травня 2016 р. експерт Bellingcat Арік Толер уточнив номер "Бука" — 332. Ця установка належить 53-й зенітно-ракетній бригаді Збройних сил Російської Федерації.

16 липня 2016 року Bellingcat опублікував нове дослідження, яке доводить: супутникові знімки, представлені Міноборони РФ 21 липня 2014 року, явно були спробою надати світовій громадськості неправдиві відомості про загибель літака. Дослідники дійшли висновку, що події розгорталися так:

- 23-25 ​​червня 2014 року 53-тя зенітно-ракетна бригада перевезла техніку територією Росії на позиції поблизу українського кордону. Зокрема - і "Бук" номер 332, який згодом бачили в Україні 17 і 18 липня 2014 року.

- Вранці 17 липня 2014 "Бук 332" виїхав із Донецька на трейлері і рушив на схід територією, контрольованою бойовиками ДНР. У першій половині дня він досяг міста Сніжне.

- У Сніжному "Бук" звантажили з трейлера. Далі він поїхав сам на південь з міста.

- "Бук 332" прибув у поле на південь від Сніжного, звідки випустив ракету, що спричинила загибель рейсу MH17.

- "Бук 332" зняли на відео вранці 18 липня 2014-го, коли він прямував на схід по Луганську до російського кордону.

- 21 липень 2014 року Міноборони Росії оприлюднило неправдиву і сфабриковану інформацію. Зокрема, про відхилення MH17 від курсу, про місце зйомки відео, знятого в Луганську 18 липня 2014 року. Міністерство помилково інтерпретувало дані радара, невірно датувало і значно відредагувало супутникові знімки.

- "Алмаз-Антей" представив дані, що не відповідають свідченням очевидців або будь-якій іншій інформації з відкритих джерел.

- Міністерство закордонних справ Російської Федерації у відповідь на прохання представити свої дані про долю MH17 представило виключно докази з постів в блогах.

Зараз ви читаєте новину «"Птичка упала за террикон" - два роки тому над Донецьком збили малайзійський Боінг МН-17». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 25817
Голосування Чи можливий мир на Донбасі за "формулою Штайнмаєра" (вибори+відведення військ+амністія бойовиків+особливий статус Донбасу)?
  • Так, пора закінчувати війну будь-якими способами
  • Ні, мир буде тільки після перемоги
  • Потрібно далі проводити переговори та залучити до них США
  • Війна в Україні закінчиться тільки після повернення Криму
  • Ваш варіант (у коментарях)
Переглянути