Лише третина суддів, що працювали в окупованих частинах Донецької та Луганської областей, та 10% суддів, що працювали на території Криму, офіційно перевелися на підконтрольну Україні територію.
Та навіть офіційне переведення не гарантує брак зв'язків з окупантами, ідеться в дослідженні Фундації DEJURE.
"Є підстави вважати, що 436 суддів, які працювали в Криму та ще 76, що працювали на окупованій території Донеччини й Луганщини, співпрацюють з окупаційною владою та фактично зрадили Україні. За весь час окупації з понад 500 суддів, які ймовірно співпрацюють з загарбниками, набули законної сили лише три обвинувальні вироки: один щодо екссудді з Криму й два щодо екссуддів, які перебувають в окупованих частинах Донецької та Луганської областей", – розповідає юристка фундації Вероніка Крейденкова.
Експерти аналітичного центру наполягають, що причина такої сумної статистики – у неефективній роботі органів правопорядку. За сім років після окупації тільки 35 суддів стали обвинуваченими, а системної роботи з притягнення їх до кримінальної відповідальності не велося.
Суддів, яких усе ж перевели на підконтрольну Україні територію, на предмет підтримання зв'язку з окупантами не перевіряли. Відомим є випадок колишнього голови Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука, який активно сприяв установленню окупаційної влади на півострові.
Однак після цього він переїхав на підконтрольну Україні територію та й далі здійснював правосуддя в Апеляційному суді Дніпропетровської області до 29 вересня 2016 року, коли був звільнений за порушення присяги. Згодом Верховний Суд поновив Чорнобука на посаді, з якої він урешті був звільнений у вересні 2019 року за рішенням Вищої ради правосуддя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні за сім років до судів скерували 1960 справ за держзраду і тероризм
Інша суддя Світлана Чонгова у вересні 2015 року перевелася до Господарського суду Київської області. За даними журналістів, Чонгова 24 грудня 2015 року отримала російський паспорт і водночас і далі здійснює правосуддя іменем України.
Ще одним відомим суддею, який перевівся з Донецька, є Віктор Попревич – суддя, який засудив Сергія Стерненка за "розбій із метою заволодіння 300 грн". Відомо, що біля свого подвір'я в Донецьку Попревич установив бюсти Леніна та Сталіна.
"Проблема "суддів-зрадників" має комплексний характер: це і прогалини в законодавстві, і неефективна робота органів правопорядку, і неефективна робота органів, які мали б забезпечувати довіру до судової влади: Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ця ситуація лише підриває й так невисоку довіру до судової влади," – додає Крейденкова.
До окупації суди АР Крим, Севастополя, Донецької та Луганської областей були частиною загального судоустрою країни. На цих територіях функціонувала розвинена мережа з 99 судів із 1619 суддями, які здійснювали правосуддя, станом на січень 2014 року.
Коментарі