22 травня в Києві стартував "Книжковий Арсенал" — серйозна подія у видавничому світі Україні. Родзинкою фестивалю став "Ветеранський намет" - місце презентації більше 50 книг про російсько-українську війну.
Намет поставили після гучного скандалу. Організатори фестивалю у березні відмовлялися виділити полиці для літератури, написаної колишніми бійцями.
"Ідея прийшла після цього всього кіпішу, - розповідає ветеран АТО Юрій Руденко. Палить цигарку у зоні для курців. - У співпраці з адміністрацією та ветеранами, вирішили зробити таку малу архітектурну форму. І вийшло дуже добре. Тому що, в Арсеналу була ідея встановити стенд".
Юрій Руденко киянин, воював понад Донбасі. Спочатку навідником зенітки ЗУ-23, а потім командиром цієї ж гармати. Написав про це дві книги - "Свет и кирпич" та "Психи двух морей".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Військові розтлумачили наказ про ставлення до ДНР і ЛНР
Військова IKEA
Ветеранська локація одразу ліворуч від входу. Це стандартний військовий намет УСТ-56. Зроблений з брезенту зеленого кольору, накритий маскувальною сіткою темно-зеленого кольору.
Поруч прапори України та Військово-морських сил на 2,5 м щоглі.
"Такі намети використовуються і зараз, це військовий намет, можливо в АТО був. Чим він зручний- його можна зібрати та перевести в інше місце, а чим не зручний - немає підлоги. Насправді на полігонах та на передовій люди живуть в наметах. Він повністю продуманий це дірка для буржуйки, а у вікнах дерев'яні рами. В армії все продумано".
У середині намету місця впритул. Його розмір 5 на 5 метрів, на фронті, тут би мешкало відділення солдат — 12 осіб. У ветеранів вийшло розмістити чотири столи зроблених з армійських ящиків від боєприпасів. На них виклали книги. Уся конструкція тримається на товстих стовпах з дерева у середині, та кілках по краях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Усі в паніці. І це добре": Олексій Ковжун про ідею влади помиритися з РФ
"До огляду!"
Локація запрацювала 22 травня пообіді. Одразу викликала ажіотаж. Намет оточили відвідувачі, виникла черга.
Щоб не було спекотно, полог намету відкритий з одного боку. Всередині тісно. На стовпі по центру висить армійська лампа, яка тепло-жовтим світлом освічує столи та книжки. Тут більше 50 книг написаних учасниками бойових дій. Всі лежать ідеально рівними стовпчиками. На стінках прикріплені прапори різних бригад Збройних сил.
Один з перших відвідувачів екс-президент України Петро Порошенко з дружиною Мариною та віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко. До Арсеналу вони прийшли без охорони та вільно гуляли вибираючи книжки.
Порошенка оточили відвідувачі. Через фото з людьми, він "загубив" дружину.
"А де моя Марина?", - почав метушитись Петро Олексієвич.
За людьми збіглись журналісти. Почали випитувати про останні заяви новообраного президента Володимира Зеленського.
"Вони збираються притягнути мене до відповідальності за підписання закону про мову, - говорить Петро Порошенко. - Я теж готовий. Кримінальна справа щодо Керченської протоки - це атака на армію. Кримінальна справа щодо Томосу - це атака на віру, кримінальна справа щодо мовного закону - це атака на мову. Все чітко за програмою, але нічого у них не вийде".
Порошенко під час відвідин Арсеналу придбав там більше 40 книг від українських видавців. 6 з них — це книги учасників війни.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РФ "загубила" 80 полонених українців - Марчук пояснив, чому зривається обмін заручниками
Що люди скажуть
38-річна Марина, білявка невисокого зросту. Зізнається, що прийшла поповнити свій арсенал військової прози.
"Я цілеспрямовано йшла в ветеранський намет. В книгарнях вони не продаються, чи мають обмежене видавництво. Купила книжку Оксани Чорної "Позивний Кассандра. Літо 2015", - розповідає жінка.
Біля відкритого пологу поставили звичайний мольберт для художників. На ньому наказ:
"Відповідно до існування великої кількості грамотних ветеранів АТО/ООС, та враховуючи те, що означені ветерани пишуть книжки про російсько-українську війну, - наказую:
1. Створити проект "Ветеранський намет" для участі у ІХ Міжнародному фестивалі "Книжковий арсенал" з 22 по 26 травня 2019 року;
2. Відповідальними за організацію та проведення назначити ветеранів та волонтерів;
3. контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Міністр І. Фріз."
Біля нього фотографується 29-річна Ганна з Бахчисарайського району. На дівчині футболка Крим-Україна.
"Я з батьками в 14-му, як приїхала так і не поверталась. Батько зараз на фронті.
На мою скромну думку це асоціюється зі станом в суспільстві. Ті, хто довкола трохи торкаються, а іншим все одно".
"Це має так бути, ми цим показуємо, що ми такі, які є, як би ми були там, в павільйоні, то ми б загубилися", - каже її чоловік 40-річний Олег.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакарчук розкритикував "референдуми" від Адміністрації Зеленського
Місце розряджання зброї
Навколо намету метушиться один Олег Больдирєв - більш відомий як Мартин Брест, автор книг "Піхота" та "Піхота-2". Просить у перехожих запальничку.
Питаю у нього про нове керівництво Збройних сил та Операції об'єднаних сил.
"Руслан Хомчак, дуже спірне про нього думку у різних людей, - каже Олег Болдирєв. - хтось хвалить, а хтось лає. Це не найгірша кандидатура. Це моя точка зору, я взагалі сержант, мало що в цьому розумію. Але не найгірша кандидатура.
"Командувач ООС Олександр Сирський військова кісточка. Якби в нашій армії були б білогвардійські офіцери це був би Сирський. У нього все чітко і по регламенту. Коли він був командувачем АТО, було все "рівненько". З огляду на, те що Наєв рік "протрубив" без відпочинку - треба відпочити людині. Сподіваюся, що нова влада не замінить командувача ООС."
Впродовж дня всі охочі могли купити та відразу підписати книжки у авторів. Ближче до 21 години вечора надворі почало темніти, а людей біля намету все одно було дуже багато.
Ветеранський намет працюватиме до кінця Книжкового Арсеналу. За перший день тут продали 333 книг ветеранів.
Понад 50 авторів-ветеранів війни презентували свої книги на фестивалі "Книжковий Арсенал", що проходить у Києві.
Для них працює спеціальний намет, який встановили на території Мистецького арсеналу, передає журналіст Gazeta.ua.
Коментарі