Як вплине на українську економіку і гривню розрив виробничих ланцюжків з підприємствами на непідконтрольній Україні території?
Блокада залізничного сполучення з окупованими територіями Луганської та Донецької областей призвела до того, що 14 лютого зупинився Алчевський метзавод корпорації "Індустріальний союз Донбасу".
Група "Метінвест" заявила, що 20-го лютого припинили роботу Єнакіївський метзавод і Краснодонвугілля, а 25 - їхньому прикладу послідує Макіївський метзавод.
Раніше через блокаду в Україні виникли проблеми із забезпеченням вугіллям ТЕС і теплокомуненерго. Уряд запровадив надзвичайний стан в енергетиці.
Тепер під загрозою стабільна робота металургійної галузі - одного з флагманів українського експорту. Блокада може вдарити не тільки по бізнесу власників донбаських підприємств, але й по гривні, по всій економіці країни.
"Це принцип доміно – зупинка одного з елементів ланцюжка призводить до зупинки пов'язаних з ним підприємств, – каже Олександр Домбровський, в.о. голови комітету Верховної Ради з ПЕК. - Якщо ситуація не вирішиться, то періодичні відключення електроенергії виявляться найменш страшним з можливих наслідків блокади, з якими зіткнеться країна".
НВ Бізнес виділив п'ять найімовірніших проблем, які чекають на Україну, якщо виробничі зв'язки з окупованими територіями не відновляться.
1. Різке зменшення валютної виручки. Гірничо-металургійний комплекс приносить чверть усієї української експортної виручки. Підприємства гірничо-металургійного комплексу в Донецькій і Луганській областях щорічно виробляють близько 4,5 млн тонн металопродукції майже на $2 млрд. Часткова або повна тривала зупинка великих метзаводів загрожує втратою частини експортних ринків. Сергій Біленький, голова Федерації металургів України, каже, що кожне підприємство має свою спеціалізацію. Заводи на підконтрольній території України не зможуть випускати певні види прокату, а значить зірвуться контракти і порушаться плани щодо поставок, які є у компаній.
2. Втрата податків і масові звільнення. На підприємствах галузі працює понад 300 тис. осіб. Закриття заводів призведе до звільнення десятків тисяч працівників, а також втрати податків. Тільки Єнакіївський метзавод і Краснодонвугілля у 2016 році сукупно заплатили в українські бюджети всіх рівнів майже 1 млрд грн податків. Загалом підприємства, які перебувають на тимчасово непідконтрольних Україні територіях, заплатили 32 млрд грн. І втрата цих коштів боляче вдарить по бюджету країни.
3. Девальвація гривні. Зниження поставок продукції металургії на зовнішні ринки можна частково компенсувати завдяки зростанню експорту вивільненої руди. Однак, на думку Марії Репко, заступника директора Центру економічної стратегії, це не зможе повністю компенсувати втрату валютної виручки. У Нацбанку вже попередили, що це несе загрозу курсу гривні. "Ми цілком можемо отримати 10% девальвацію тільки через проблеми металургії", – прогнозує Біленький.
4. Зниження конкурентноздатності металургів. Через заблоковані переїзди перевозили коксівне вугілля – сировина, необхідна для виплавки металу. Вона постачалася на меткомбінати в Маріуполі та Запоріжжі. Недолік вітчизняного коксівного вугілля доведеться заповнювати за допомогою імпорту з США, Канади, Австралії, Індонезії та інших країн. Це вугілля буде щонайменше на 25% дорожче за вітчизняне. Це означає, що українська металопродукція стане менш конкурентоспроможною на зарубіжних ринках. Україна може втратити місце в першій десятці країн-виробників сталі і знизити свій експортний потенціал без можливості відновлення на горизонті двох років.
5. Падіння інвестпривабливості. Залізнична блокада порушила ще низку важливих проблем. Стабільне транспортне сполучення – це необхідна умова для функціонування бізнесу. Інформаційний фон, що супроводжує протистояння, може відлякати від нашої країни нових іноземних інвесторів, а також підштовхнути наявних, щоб згорнути свою діяльність.
Коментарі
5