Позаторік телефонує чоловік і просить видати збірку його віршів. Розмова вийшла раптова і коротка. Не залишив ані контактів, ані адреси. Назвався Олександром із Дніпропетровщини й кинув слухавку. Сказав лише, що тематика в нього специфічна: "Про це ніхто не пише".
Ну добре, думаю. Поети – люди дивакуваті, горді й непередбачувані. Особливо сучасні поети. Але зацікавило: яка ж то специфічна тематика?
– Алло, це Олександр? Я дзвонив вам два роки тому, пам'ятаєте? Пишу вірші, допоможіть вивести їх у світ, – нещодавно знову телефонує той дніпропетровець. Говорить пошепки. Відразу ж починає читати поезії.
Я слухаю і розумію, чому тематика специфічна. У кожному вірші йдеться про життя в'язнів. Але звучить так лірично, наче автор описує кохання на березі моря під шум хвиль. Із метафорами та влучними афоризмами наприкінці.
Я зараз у тюрмі. І найближчі роки буду в тюрмі
Після читань Олександр каже, що сподівається на мою допомогу. Мовляв, не має більш до кого звернутися. Питаю, чому ж він зник на два роки і не залишив контактів.
– Дмитре, я зараз у тюрмі. І найближчі роки буду в тюрмі. А писати звідси дорого. І дзвонити дорого. Тут усе дорого.
Цього разу він залишає адресу колонії, де сидить. Я обіцяю написати йому, а він – вислати вірші.
На Форумі видавців у Львові розповідаю цю історію старшим колегам за кавою.
– У нас усі поети однотипні, – говорить досвідчений київський видавець. – Пишуть про секс, п'янки або якісь пусті роздуми ні про що. А тут цілий життєвий пласт. Треба видавати. І покупець може знайтися. Їхні улюблені Гулак-Артьомовський і Анна Ахмєтова давненько нічого нового не писали.
Коментарі
9