В польських школах та дитсадках заохочують до здорового способу життя. За державною програмою кожній дитині роздають у розфасованих пакетиках овочі та фрукти. Це може бути морква, яблуко, редька, огірок, помідори, банани, апельсини, виногради, мандарини.
"Якщо хтось з дітей відсутній, то їхні овочеві чи фруктові набори висипають у загальний кошик і роздають іншим дітям у класі чи групі, - розповідає Gazeta.ua Ольга Кучерюк з міста Хотин Чернівецької області. Вслід за чоловіком Костянтином 4 роки тому переїхала жити до польського міста Седльце. Веде блоги в Instagram і розповідає про особливості життя в Польщі.
Харчування у дитсадках дуже гарне. Подають страви, як в ресторані. Прикрашають, щоб дітям було цікаво їсти. На сніданок дають різні канапки, бутерброди. На обід — суп, борщ український, журек. На друге – гарнір з м'ясом чи обсмаженою у клярі з кунжутом рибою. Харчування ідеальне.
У школі теж добре годують. Платимо за одноразові обіди в школах. За день 3,50 злотих. Хоча купую харчування на місяць. Виходить близько 70 злотих. Ще на полуденок дають кожному йогурт чи сирок. Якщо дитини не буде, то дзвоню і попереджаю. День відсутності не враховують. Оплату переносять на наступний місяць. Додатково з дому роблю дітям бутерброди.
Польські дитсадки майже нічим не відрізняються від українських. Влаштуватись посеред року — неможливо. Хіба що у приватний. В державний треба записатись через інтернет. Влаштовують лише по місцю проживання.
Треба подати багато документів. Важливі усі дані про дитину – чи вона з багатодітної родини, чи батьки працюють. Хто має більше пунктів, той має перевагу першим влаштуватись у дитсадок. Це дуже ціниться. Якщо в Україні багатодітних батьків вважали такими, що "плодять ніщєту", то тут у захваті від великої кількості дітей. За це найбільша кількість балів. Директор дитсадка не могла влаштувати свою онуку, то повели у приватний. Ми ж попали. Якщо з однієї сім'ї друга дитина іде в той самий дитсадок, теж даються високі бали.
За найдрібніше досягнення хвалять. Стараються батьків вчити за все хвалити дитину, що вона все може. Дитсадки інтеграційні. В кожній групі є 5 дітей з вадами. Наприклад, Синдром Дауна, аутизм. Вчать відноситись толерантно до таких дітей. Що не треба принижувати, а помогти їм. Такі ж класи є у школах.
У школу йдемо у вересні. Одразу заплатили медичну страховку 40 злотих і 50 злотих добровільного внеску на походи у кіно, філармонію, концерти. Іноді усім класом збирають на канцтовари для класу. На ремонти грошей не здаємо.
На відміну від мене з чоловіком, діти найлегше адаптуватись. Вони швидко вивчили мову. Зараз їх важко відрізнити від польських дітей. Українського акценту взагалі не мають.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У дитсадках встановлять камери відеоспостереження
Таких дитсадків, які ми звикли бачити в Україні, в Ірані немає. Там не зустрінеш навчальний заклад з величезними майданчиками на 12 груп. Дітям не проводять музичні заняття. Та найголовніше - там не має кухні. А значить - дітей там не харчують.
Вартість відвідування дитсадка дуже коливається. Ціна залежить від району. Зараз в Ірані мінімальна зарплата $100. Середня коливається $250-400.
Коментарі