Сесія Верховної Ради, що завершилася, стала однією з найбільш продуктивною в історії роботи вищого законодавчого органу.
Водночас перебіг подій під час сесії засвідчив, що політичний вплив парламенту суттєво послабшав. Він втратив свою вагу і вже не є місцем широких політичних дискусій для розробки нових політичних рішень з соціальних питань. Головною причиною цього є повернення до Конституції 1996 року, яка, як відомо, головну роль в ухваленні рішень надає главі держави. Це призводить до консервації політичного процесу в країні.
Більше не існує такого поняття як парламентська більшість, тому Партія регіонів, як засвідчила ця сесія, отримала значне поле для маневру. Вона виявилася менш залежною від молодших партнерів у цій коаліції - Комуністичної і "Народної партії". Завершився процес переходу депутатів з фракції у фракцію. Це була перша після завершення виборчої кампанії сесія стабільної роботи парламенту. Якщо рік тому один з опозиційних депутатів мав підстави говорити, що парламент проходить стадію трудового розкладу, то на даний момент це не відповідає дійсності.
Парламент відпрацював злагоджено та ефективно, немає протистояння між ним, президентом і Кабміном. Практично всі ініціативи виконавчої влади підтримуються Верховною Радою. Зміни ж до реформаторських законопроектів влади вносилися переважно під тиском вулиці. Таким чином виконавча влада отримала всі можливості для проведення реформ. Роль опозиції у парламенті зведена до мінімуму.
Ця злагодженість виразилася в ухваленні низки важливих рішень. Серед них закон про протидію корупції. Документ широко критикувався і небезпідставно. Однак, попри це, його ухвалення - серйозний крок вперед.
Важливим є також ухвалення закону про Раду міністрів Криму, що дозволило на півострові сформувати власну вертикаль влади і зробити ситуацію більш керованою.
Звісно, важливими є і ухвалення Податкового кодексу. Потрібно наголосити, що поправки до документу були розроблені за участю представників опозиції та підтримані ними у першому читанні.
Ухвалили і Закон про державний земельний кадастр, який відкриває шлях до ринку землі.
Одним з найрезонансніших документів став закон про Червоний прапор, ухвалення якого отримало бурхливе політичне продовження, що завершилося рішенням Конституційного суду. Він породив широку дискусію та протистояння. Де-факто цей закон і не потрібен, бо згідно з чинним законодавством червоний прапор визнаний один із символів перемоги.
Якщо ж говорити про Пенсійну реформу, то звичайно її є за що критикувати. Однак документ було ухвалено під значним тиском з боку Міжнародного валютного фонду і до нього обов'язково будуть внесені зміни.
В цілому це була одна з найпродуктивніших сесій за останні роки.
Головною темою осені буде закон про парламентські вибори. Цей документ найпевніше ухвалять до кінця року.
Коментарі
4