Пʼятниця, 25 травня 2012 10:32

Українці проти двомовності, але українською не розмовляють - опитування

Українці проти двомовності, але українською не розмовляють - опитування
Кількість прихильників і противників двомовності в останні роки вирівнялась. Фото: dubno-gromadske.at.ua

Згідно результатів дослідження, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" у 2012 році, 50% опитаних вважають рідною мовою українську, 29% - російську. При цьому 20% вважають рідною мовою в рівній мірі як українську, так російську. Ще 1% вважають рідною іншу мову.

На Заході (96%), в Центрі (75%) та на Півночі (58%) рідною вважають переважно українську мову, тоді як на Сході (36%), Півдні (56%) та Донбасі (67%) – переважно російську.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовний законопроект цілком відповідає Європейській хартії - Колесніченко

Частіше українську мову вважають рідною мешканці сіл, старші люди.

Також 45% опитаних зазвичай розмовляють вдома українською мовою, 39% – російською і 15% – в рівній мірі українською та російською.

На Заході (91%), в Центрі (73%) та на Півночі (51%) переважно спілкуються вдома українською, на Сході (65%), Півдні (67%) та Донбасі (83%) – російською.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Янукович знову пообіцяв зробити російську мову другою державною

Таким чином, українською мовою спілкуються менше, ніж вважають її рідною. І навпаки – російською спілкуються більше, ніж вважають її рідною.

У питанні підтримки надання російській мові статусу державної – повний паритет: 46% опитаних виступають проти, стільки ж (45%) виступають за. Ще 8% - не визначились.

Слід зазначити, що протягом останніх двох років кількість противників та прихильників двомовності майже рівні. Проте, якщо порівнювати з 2009 роком, рівень підтримки надання російській мові статусу державної зменшився (з 54 до 46%), відповідно кількість противників виросла з 40 до 45%.

Серед найбільших прихильників двомовності мешканці Донбасу (84%), Сходу (71%) та Півдня (65%). Серед противників – Центру (58%), Півночі (68%) та Заходу (89%).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Литвину не сподобався "мовний" законопроект Партії регіонів

Переважно підтримують надання російській мові статусу державної прихильники КПУ (72%) та Партії регіонів (71%). Проти - переважно прихильники УДАРу (59%), Громадянської позиції (66%), Батьківщини (69%), Фронту змін (70%) та 100% виборців Свободи.

Незважаючи на те, що українською мовою більше спілкуються старші люди, проти двомовності виступає здебільшого молодь.

Ще одна особливість: серед опитаних, які підтримують вступ України до Митного Союзу, переважна більшість (72%) виступає за надання російській мові статусу державної. Водночас, серед респондентів, які підтримують підписання угоди про зону вільної торгівлі з Євросоюзом, переважна більшість (72%) – проти двомовності. Як відомо, молодь також більше підтримує вступ України до Євросоюзу.

Дослідження проводились: в лютому 2012 року (опитано 4000 респондентів, похибка не перевищує 1,5%) і в березні 2012 року (опитано 1201 респондент, похибка – не більше 2,8%)

Зараз ви читаєте новину «Українці проти двомовності, але українською не розмовляють - опитування». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

131

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі