Понеділок, 23 вересня 2019 05:05

Соломія Крушельницька не захотіла виступати через виверження Везувію
6

23 вересня 1872-го народилася Соломія Крушельницька – українка, яку за життя визнали найвидатнішою співачкою у світі.

Пропонуємо цікаві факти про оперну співачку.

Належала співачка до древнього роду герба Сас, народилася в родині священника. В сім'ї батьків Крушельницької було 8 дітей, сестри Анна та Емілія також були співачками. Нерідко сестри, одягнені в національні строї, влаштовували домашні концерти, на яких співали народні пісні. Співали діти також у церковному хорі, заснованому батьком, Соломія навіть підміняла його в ролі диригента хору.

Батьки першими помітили музичний талант доньки, в дитинстві не відривали її від уроків з музики навіть для домашньої роботи. Плата за навчання Соломії в Мілані була внесена батьком після оформлення кредиту, тому Крушельницька розуміла, що просто повинна виправдати надії батьків.

Викладачі Львівської консерваторії звернули увагу на винятковий голос і акторські задатки Крушельницької, у випускній характеристиці вказали, що чекає співачку велике майбутнє. Під час навчання в консерваторії Крушельницька познайомилася з Джеммою Беллінчоні, що гастролювала в місті. Співачка, вражена талантом юної українки, порекомендувала продовжити навчання в Італії.

Там дебютувала Крушельницька на сцені театру Кремони з партією Манон Леско. Під керівництвом італійських педагогів голос співачки набув такої сили, що вона змогла виконувати партії з опер Вагнера.

Усього за 5 років після початку виступів Крушельницька домоглася світового визнання власного таланту, проте про батьківщину не забувала ніколи.

За оцінками критиків, успіх Крушельницької на оперних сценах був не чим іншим, як визнанням української музики та вокального мистецтва. У свої концерти Крушельницька обов'язково включала кілька номерів з українськими народними піснями. Ці пісні співачка виконувала завжди, коли публіка викликала її на біс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 українських жінок, які вразили світ

На всі гастролі знаменита співачка брала з собою видання "Кобзаря" Шевченка. Любила Крушельницька виконувати покладені на музику Миколою Лисенком твори великого поета.

Навіть у палаці царя Миколи II Крушельницька співала українською мовою. Після її тріумфального виступу в Санкт-Петербурзі співачка була запрошена заспівати перед монаршою сім'єю для вузького сімейного кола. Виконавши кілька арій, вона заспівала "Веснівку" на слова Маркіяна Шашкевича. Після виконання цар французькою поцікавився якою мовою прозвучала пісня. Гордо піднявши голову, Крушельницька відповіла, що пісня "мовою її рідною, українською.

Українські пісні Крушельницька ніколи не виконувала в перекладі, хоч володіла 8 мовами. Під час приїзду в Італію мови країни співачка не знала, але вже через 2 місяці спілкувалася на італійській вільно. Після приїзду в іншу країну примадонна в першу чергу знайомилася з її культурою.

Виступала Крушельницька на цінах провідних оперних театрів світу. Італійці вважали її співачкою італійською, поляки - виконавицею польською, а сама діва продовжувала бути українкою. Листи батькам, а також відомим людям України того часу (Михайлу Павлику, Івану Франку, Василю Стефанику) писала з використанням колоритного галицького діалекту.

В Україну співачка регулярно приїжджала, щорічно відпочивала в Карпатах і обов'язково співала на урочистих заходах, присвячених Тарасу Шевченку.

Російські музичні критики називали Крушельницьку "Шаляпіним у спідниці". До речі, з самим відомим басом співачка була знайома. Познайомилися вони в Мілані у 1907 році, заради можливості бути в компанії красивої і талановитої українки Шаляпін скасував власну поїздку в Париж на виступи. Поціновувач жіночої краси, знаменитий бас зізнавався Крушельницькій, що "тільки перед нею може відкрити всі подряпинки свого серця".

Особливу увагу приділяла Крушельницька власному сценічному образу. Незмінно співачка брала участь в моделюванні костюмів, впродовж тривалого часу вживалася в образ, важливою вважала кожну деталь. При підготовці до гри в образі Чіо-Чіо-Сан в опері "Мадам Батерфляй" Джакомо Пуччіні японський одяг Крушельницька носила протягом 3 місяців.

Партію Чіо-Чіо-Сан співачка виконала понад сотню разів. На думку критиків, саме Крушельницька вважається найкращою виконавицею ролі знаменитої гейші всіх часів і народів. Після завершення роботи в цьому образі співачка подарувала Пуччіні свій екземпляр партитури з власними помітками на полях. У відповідь композитор подарував Крушельницькій свій портрет з написом "Найпрекраснішій Батерфляй". Знайомі композитора розповідали, що єдиним портретом в робочому кабінеті Пуччіні було зображення української співачки.

Її племінниця Ольга Шухевич згадує: "Перед виїздом до театру їла воловий біфштекс з яйцем і морквою. До театру брала чорну каву з коньяком." Натомість Олена Охримович (сестра співачки) говорить про більшу поміркованість Крушельницької у споживанні їжі перед спектаклем: "Випивала тільки слабо підсолоджений чай". Рекомендувала учням частіше їсти терту цибулю, перемішану з бджолиним медом, бо вважала, що така суміш добре впливає на звучання голосу.

Співачка, як ніхто інший з її колег у професійній сфері, зуміла вберегти свій особистий простір від чужих очей. Про замкнутість Крушельницької згадували всі її сучасники: "Хоча знала свою ціну як артистки-співачки, дуже рідко говорила про себе. Не хотіла також писати спогадів…"

Вродлива жінка привертала увагу багатьох чоловіків, багато разів Крушельницьку просили вийти заміж. Юрист і політик Теофіл Окуневський, який був кавалером співачки під час прогулянок, пропонував їй стати його дружиною, на що отримав відмову. Спеціально поїхав в Італію, щоб запропонувати руку і серце, адвокат Микола Шухевич, після відмови він поцілував розпущене волосся Соломії і повернувся додому без зайвих слів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чую в собі страх, багато вогню й енергії

Сестра Соломії розповідала, що у співачки за все життя була тільки одна любов - до лікаря-фармацевта Йосипа Білинського. Медик був чоловіком гарним і забезпеченим, він служив при єгипетському дворі особистим аптекарем короля. У Єгипті він був медиком, а для українців - меценатом: на його кошти були побудовані бурси, гімназії, бібліотеки в західній частині території країни. Білинський допомагав фінансово Лесі Українці під час її лікування за кордоном, Івану Франку, Борису Грінченку, Василю Стефанику. За словами знайомих чоловіка, Крушельницька стала коханням всього його життя, але доля так і не дозволила їм бути разом. В одному з листів потім своє рішення співачка пояснювала тим, що не хотіла робити Білинського нещасним через своєю величезну любов до музики.

З адвокатом Чезаре Річчоні співачка познайомилася в залі суду. У 1906 році виступ співачки в Неаполі було зірвано виверженням Везувію. Оскільки по дорозі в Неаполь необхідно проїжджати через ділянку, засипану вулканічним попелом, виступ не відбувся - співачка побоювалася негативного впливу випарів на свій голос, тому в небезпечну поїздку не відправилася. Керівництво театру подало до суду на співачку, оскільки всі квитки на виступ були розпродані заздалегідь. Відшкодування збитків і стало предметом судового позову. Адвокат довів правоту Крушельницької у суперечці. Потім юрист-аристократ, цінитель таланту Крушельницької, почав спілкуватися зі своєю підзахисною більш близько, що і закінчилося вінчанням в Буенос-Айресі у 1910 році, заміж вийшла примадонна тільки в 38 років.

Жила співачка з чоловіком в курортному містечку Віареджо. Триповерхова вілла стояла на самому узбережжі Тірренського моря, з вікна Крушельницька милувалася заходом сонця.

У 1938 році чоловік Крушельницької помер, на наступний рік співачка, незважаючи на вмовляння друзів, їде в Україну, на той момент вже охоплену війною. Примадонна планувала повернутися в Італію, але так і не змогла цього зробити. У Львові Крушельницька пережила 2 окупації. Шлях за кордон ускладнювався ситуацією в світі. На той час владу в Італії утримували фашисти, Німеччина контролювалася нацистами, тому співачка вирішила залишитися в Україні, при більшовиках. Під час "чистки педагогічного складу від націоналістичних елементів" Крушельницька ледь не втратила роботу, оскільки в якийсь момент "загубили" диплом про освіту співачки.

До 77-річного віку давала концерти, на останньому виступі виконала пісню "Краю мій рідний".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Соломія Крушельницька з кожним у Європі говорила його мовою

Померла 16 листопада 1952-го від раку горла. Похована на Личаківському цвинтарі у Львові. Могила Крушельницької поряд з місцем поховання Івана Франка. Після смерті їй поставили звичайну плиту. Але італійці готували приїзд, щоб принести квіти своїй примадонні. "Совітам" стало соромно. І знайшли скульптора – Теодозію Бриж, яка зобразила на її могилі Орфея - грецького бога співу. Образом для скульптури бога був син Теодозії, який помер 18-річним.

Зараз ви читаєте новину «Соломія Крушельницька не захотіла виступати через виверження Везувію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 99
Голосування Який найцікавіший музичний альбом українських виконавців початку 2021 року?
  • Святослав Вакарчук - "Оранжерея"
  • Джамала - "Ми"
  • Kalush - Hotin
  • Dakh Daughters - Make Up
  • Курган - "Квантовий Суржик"
  • Ваш варіант у коментарях
Переглянути