Історична драма про Другу світову війну "Пофарбоване пташеня" спільного виробництва Чехії, Словаччини та України вийде у прокат 13 серпня. Трейлер фільму опубліковали на офіційному YouTube-каналі кінокомпанії Arthouse Traffic.
Намагаючись урятувати сина від нацистів, єврейська пара відправляє його до родичів у село. Але тітка хлопця раптово помирає, і він змушений поневірятися Східною Європою. Майже всюди зустрічає ворожість, насилля, за сюжетом.
Чеський режисер Вацлав Маргоул знімав драму за однойменним романом польсько-американського письменника Єжи Косинського 18 місяців – в Україні, Словаччині, Польщі та Чехії. Головну роль виконав 11-річний Петр Котляр із міста Чеський Крумлов. На знімальному майданчику завжди був хтось із його батьків і психолог.
"Дія починається на Волині, – розповідає український продюсер стрічки Ігор Савиченко. – Перші дві з дев'яти новел знімали в селі Сваловичі Любешівського району. Але про те, що в кадрі Україна, Польща або Чехія, можна здогадатися хіба за одягом, архітектурою. Так само намагалися, щоб не читалося – де чехи, євреї чи українці. Чітко виділяються лише окупанти – німецькі й радянські військові. Вони в одностроях, розмовляють своєю мовою.
Головний герой може бути і євреєм, і ромом – у фільмі не уточнюється. Головне, що він інакший. Переходить з одного села в друге в пошуках батьків. На своєму шляху зустрічає зовсім різних людей. Одні підтримують, рятують, інші – ненавидять.
Дуже мало діалогів – хвилин 10. Більшість – штучною мовою. Як каже режисер, це таке слов'янське есперанто. Такий підхід, аби не було чіткої прив'язки до якоїсь території. Усюди є і добрі, і погані люди. Це не стосується якоїсь конкретної нації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Людей на окупованих територіях не можна забувати - режисерка фільму-відкриття кінофестивалю "Молодість"
У стрічці багато зіркових імен. Німецький актор Удо Кір, канадець Баррі Пеппер, британець Джуліан Сендз, американець Гарві Кейтель, швед Стеллан Скашгорд, який також зіграв у серіалі "Чорнобиль".
Залучені й українські актори. Ніна Шуневич грає тітку Марту, до якої відправили хлопця. Алла Соколова виконує роль знахарки, яка рятує героя й робить своїм помічником. Остап Дзядек грає селянина.
Вацлав Маргоул вісім років готував сценарій екранізації. Він фільмує на чорно-білу плівку й довгими планами. Я назвав би це максимально класичною естетикою зйомки.
Проблема і минулого, і сьогодення – безпричинна ненависть. Чому люди переслідували євреїв? Просто тому, що тодішня пропаганда майже в усіх європейських країнах говорила, що вони погані, п'ють кров християнських дітей. Ця ахінея твердо сиділа в головах. Як зараз путінська пропаганда – в мізках росіян.
Фільм "Пофарбоване пташеня" – про те, як люди ненавидять одне одного на фоні обставин, що не можуть змінити".
Світова прем'єра картини відбулася торік в основному конкурсі 76-го Венеційського міжнародного кінофестивалю.
"Екранізація роману Єжи Косинського виявилася не всім по зубах, тому у Венеції багато глядачів не витримували шоку та покидали залу, - пише для інтернет-видання Moviegram кінокритик Юрій Самусенко. - Та насправді ж стрічка Вацлава Маргоула дає цінний досвід терапії, адже кожна рука допомоги у цьому жахливому світі війни ледве помітна, тому і важлива. До того ж "Пофарбоване пташеня" – естетично довершене кіно, яке знаходить натхнення у фільмах Андрія Тарковського та Елема Клімова".
Коментарі