19 січня в Україні традиційно святкується Водохреще. Є завершальним святом у різдвяно-новорічному циклі.
Бере коріння від хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. У 30-річному віці прийняв хрещення від Івана Хрестителя. За біблейською традицією, коли Ісус вийшов на берег Бог-Отець назвав його своїм сином. З неба на нього зійшов Святий Дух у вигляді голуба.
Звідси у Хрещення є інша назва - Богоявлення. У православній та греко-католицькій традиції це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у тілі голуба.
В давніх українських традиціях Водохреще тісно переплелося з язичницькою вірою.
"Між Різдвом і Хрещенням жінки завжди ворожили, - каже письменниця Лада Лузіна, - Цей період ділиться на святий і страшний тижні. Починали під Різдво. Закінчували на Василя і Маланку. Вважалось, що на будь-яке питання тобі відповість небо. Значить і ворожіння в ці дні - не зовсім гріх. Після Василя і Маланки йшов страшний тиждень. На питання відповідала нечиста сила. Ворожити можна тільки просвітленим. Недосвідчену людину чорти зіб'ють з праведного шляху.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні святкують Водохреще: головні традиції і обряди
Є цікава легенда щодо появлення чортів на Землі в період різдвяних святок. Вважається, що Бог так сильно зрадів народженню сина, що дозволив нечистій силі гуляти два тижні від Різдва до Хрещення. В цей час можна зустріти чорта під маскою сусіда. Вночі треба пильно вдивлятись в обличчя людей. Під шапкою можуть ховатись ріжки. Однак, чорт не завжди був чортом у сучасному розумінні. До похрещння Русі вважалось, що на Різдво ходять духи покійних родичів. У Болгарії це духи родючості, які приносять прибуток. Кожна країна зберегла щось своє, а щось загубила".
Вважається, що Водохреще закінчує цикл Різдва та Нового року. З цим пов'язаний обряд вигнання нечистої сили з земної поверхні.
"19 січня обов'язково проганяли відьм і чаклунів. Коли київський митрополит опускав у воду хрест, чорти вилазили з води. Їх розстрілювали з гармат. Звичайним громадянам дозволялось стріляти з рушниць. У кого не було, стукали палицями по дзвінким предметам".
За церковними традиціями у цей день вода набирає здібність зцілювати людей та худобу. Освячують у храмах та вирізаних вночі ополонках. Посвячену воду мала випити вся родина. Молоді жінки наливали її у миску з намистом чи калиною. Умивали обличчя, щоби бути вродливими. Худобі давали святу воду, щоби вона не хворіла.
Коментарі