З лютого 2022 року обсяги книговидання в Україні скоротилися приблизно на 60%. З початком повномасштабного вторгнення держави-агресорки Росії більшість українських друкарень заблоковані, цілковито зруйновані або тимчасово зачинені.
У якому стані видавнича діяльність у країні зараз - розповіли в Українському інституті книги для Gazeta.ua.
Видавці намагаються адаптувати до нових умов друкарські процеси, торгівлю. Але їх стримують економічні чинники: брак коштів і падіння платоспроможності покупців.
Раніше Книжкова палата України імені Івана Федорова оприлюднила статистику видавничих процесів. Від початку року й до середини червня в державі видали 1655 книжок і брошур загальним накладом 929 000 примірників. У порівнянні з 2021-м видавництво скоротилося на 52%.
На початок червня - лише 39% видавництв продовжували роботу, а 22% - мали зруйновані частково чи повністю склади й офіси.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Солоні озера, каньйони й парки: іноземці видають книжку про природу України
Головні причини занепаду книговидання
"З 24 лютого книговидання на якийсь час взагалі зупинилося. У галузі, як і у всій країні, панувала загальна невизначеність. Відчувається постійна загроза нових руйнувань чи втрати спеціалістів", - повідомили в Інституті.
Основні друкарні України розташовані в Харкові, який майже цілодобово обстрілювали російські окупанти.
У Інституті пояснили, що є ще багато інших чинників, які вплинули на зниження видавничих показників. Серед них:
- брак коштів на видання нових книжок;
- скорочення можливостей продавати книжки - через закриття книгарень;
- закриття половини українських видавництв;
- часткова неможливість доступу до складів з готовою продукцією і часткова втрата виробничих потужностей;
- зменшення платоспроможності населення;
- неможливість налагодити дистанційну роботу фахівців, які готують книжки до друку, а також оплатити їхню роботу;
- евакуація чи мобілізація персоналу друкарень у всій Україні;
- дефіцит і подорожчання паперу, що є світовим трендом.
Падіння обсягів книговидання з лютого 2022 року становить понад 60%. Падіння збуту фахівці оцінюють приблизно в 60-80%.
Який стан справ у видавців
"У деяких видавців справи кращі, ніж в інших. Насамперед у тих, хто зміг швидко налагодити дистрибуцію книжок за кордон, а також у тих, кому автори передали права представляти їх за кордоном", - пояснили в Інституті.
Попит на придбання прав на переклад українських творів теж значно зріс, як і вартість контрактів.
Також видавництвам України допомагають іноземні партнери. Вони купують права й книжки, організовують друк і розповсюджують українську видавничу продукцію.
Є випадки, коли зарубіжні партнери збирають кошти й роздають гранти видавцям на підтримання діяльності.
"Наприклад, Фундація універсального читання з Варшави розподілила 150 тисяч доларів на 51 видавництво. 30 тисяч євро від Німецького біржевого союзу отримали 20 видавництв. У цих проєктах активна Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів, з якою Український інститут книги співпрацює", - розповіли у відомстві.
Стратегія відновлення
Конкретної спільної стратегії відновлення видавничий бізнес України ще не має.
"Національна рада з відновлення України від наслідків війни зараз розробляє план заходів. До роботи долучили найефективніших видавців і досвідчених менеджерів з книговидавничої сфери. Вони подали багато слушних пропозицій", - пояснили в Інституті.
З пропозицій експертів планують створити план. Також у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт, який звільнить ринок від російських книжок.
"Тож українські видавці дихатимуть легше", - дали прогноз в Українському інституті книги.
Український інститут книги - державна установа при Міністерстві культури й інформаційної політики України. Структура покликана формувати державну політику в книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном.
Коментарі