23 жовтня 1971 року в Гонконгу відбулась прем'єра фільму "Великий бос". В картині свою першу головну роль в кіно зіграв майстер бойових мистецтв Брюс Лі.
До Гонконгу із США актор приїхав 1969-го. За океаном вчився на філософському факультеті Вашингтонського університету. Підробляв приватними уроками кунґ-фу. Серед його учнів був баскетболіст Карім Абдул-Джаббар. Брюс Лі намагався пробитися в Голлівуд. Через расову упередженість американського глядача китаєць отримував лише другорядні ролі в телесеріалах. Коли актор повернувся на історичну батьківщину, несподівано вияв, що на Далекому Сході він справжня зірка, бо одним із перших азіатів пробився в американське кіно. У Гонконгу Брюсу Лі присвятили щонедільне телевізійне шоу.
"Кіно - це шлюб мистецтва та бізнесу, актор - не людська істота, а манекен, пристосування. Але будучи людиною, я маю можливість стати найкращим манекеном і працювати так, щоб бізнесменам доводилося до мене прислухатися", - казав Брюс Лі.
Критикував тогочасні китайські стрічки за неправдиве зображення бійок.
У бойовику "Великий бос" 31-річний Брюс Лі також спочатку отримав роль другого плану. Але після перших відзнятих сцен режисер змінив свою думку.
Китайський заробітчанин Чжен приїздить в Таїланд, за сюжетом. За допомогою братів він влаштовується на роботу в місцеву фабрику з виготовлення льоду. Підприємство виявляється прикриттям для продажу наркотиків, що зберігаються в крижинах брилах.
Двом братам Чжена злочинці пропонують попрацювати на них. Після відмови вбивають. Правду про зниклих родичів герою Брюса Лі розповідає повія. Він починає мститися.
"Нехай Брюса Лі важко уявити в ролі Гамлета або Отелло, але він розуміє кіно. Можливо, знає найкраще, чому люди ходять в кінотеатри", - писала про першу головну роль Брюса Лі англійська преса. Китайське місто Гонконг на початку 1970-х залишалось колонією Великої Британії.
Екранні поєдинки, які поставив Брюс Лі, знімали в основному загальним планом. Дії обох супротивників показували в повний зріст. Це дозволяло найповніше сприймати все, що відбувається на екрані. Удари Брюса Лі були настільки швидкими, що часом їх не вдавалося зняти звичною на той час технологією 24 кадри в секунду. Деякі сцени доводилося фільмувати 32-кадровою камерою.
На репетиції бійок Брюс Лі витрачав багато часу. Після деяких не міг поворухнутися від синців на плечах і руках. Перед сценою в будинку розпусти, коли герой Лі лягає в ліжко до голої повії, актор прошепотів з посмішкою дружині Лінді: "Безкоштовний додаток".
Через 3 тижні після прем'єри фільм показали в Гонконгу 875 разів. Вперше місцевий кінематограф по касових зборах обігнав голлівудські хіти.
Для прокату в США з "Великого боса" вирізали найжорстокіші сцени. Наприклад, коли головний герой вбиває одного з мафіозі за допомогою ручної пилки.
Помер Брюс Лі в липні 1973-го. Після "Великого боса"крім гонокнгських стрічок встиг знятися у трьох голлівудських. Останній фільм за його участі "Гра смерті" вийшов 1978-го. Дороблювали картину 5 років за допомогою двійників Брюса Лі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Секс-символ 1990-х помер від раку
$275 на годину коштували уроки бойових мистецтв від Брюса Лі у Лос-Анжелесі до його переїзду в Гонконг. На сучасні гроші це майже $2 тис. - 56 тис. грн.
Коментарі