З 14 по 29 березня У Харкові триває фестиваль класичної музики Kharkiv Music Fest. В рамках фестивалю пройдуть 7 концертів музики у 3-х концертних залах: ХНАТОБ, великий і малий зали та Харківська філармонія. У програмі - симфонічні твори українських, європейських, американських композиторів.
" Слушай, слушай"..., - шепоче на вухо 5-місячному сину циганка. Дитина сидить у неї на животі. Жінка в червоному пуховику зі засмальцьованими рукавами ліктями розштовхує публіку. Люди зібралися на центральному залізничному вокзалі Харкова у залі очікування. Під картиною з посірілим зображенням пам'ятника Шевченку стоїть розмальоване фортепіано. На ньому сині, рожеві й жовті квіти. Поряд хор хлопчиків музичної школи №15 ім. В. А. Моцарта. Звучить класична музика.
Циганка врешті пробивається до перших рядів. Зганяє з місця чоловіка. Послизається на розлитому пиві й падає на крісло, ледь втримавши дитину.
"Вот тебе и музыка", - сміється жінка. В роті видно три золотих зуби.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Український музичний гурт помітили на фестивалі у Каннах
21 березня всі акції присвячені 333-річчю німецького композитора Йогана Себастьяна Баха.
"Мамо, а нам про Бахова в школі розповідали", - Нора торсає жінку у джинсовому плащі за рукав. - "Нічого, щоправда, не зрозуміли. А коли ввімкнули музику - всім сподобалось. Я мало не заплакала".
"Про Бахова?" - перепитує жінка у плащі. Сміється - "Він Бах був. Німецький композитор. Написав більше тисячі творів. За права жінок боровся. Його дружина перша заспівала в хорі. Написав "Кавову кантату", щоб багатим жінкам не забороняли пити каву"
"Як мені тато в комп'ютерні ігри довго грати не дає?"- хитро всміхається Нора. " Треба і нам свого Баха".
Біля кав'ярні "Цукат" збирається публіка. Питають про каву "Бахачіно". Кажуть, прийшли на концерт.
"Не сподівались, що збереться стільки людей", - каже офіціант у зеленому камзолі й білій перуці. - "Молодь дізнається у соцмережах. Питають рецепт "кави Баха". Схоже на каву з молоком "Каппучіно". В Італії її п'ють на сніданок з печивом. Наш шеф-кухар вигадав малювати на пінці скрипковий ключ з чорного шоколаду".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Запрацював унікальний музичний додаток
За столиком із філіжанкою сидить чоловік років 40-ка. Слухає живий концерт.
"У 1960-ті в цій кав'ярні любив погуляти наш харківський "Бах" - художник Вагрич Бахчинян", - каже чоловік. - "Досліджував, як ідеологія радянської влади впливала на свідомість. Ще той був жартівник. На картинах додавав іронічні підписи. Тоді кав'ярня називалася "Харків'янка", а люди називали - "кулемет". Відвідувачі з-під поли розбавляли каву алкоголем. Про ці посиденьки писав Едуард Лімонов. У його "Молодому негіднику" творча молодь Харкова обговорювала питання нових підходів у мистецтві. Тож сьогодні кавову філіжанку піднімаю за обох Бахів - німецького і нашого".
На центральній вулиці Сумській вуличний музикант грає класику на саксофоні. У нього повний капюшон снігу. Підходить чоловік у довгому чорному пальті, шукає, куди покласти гроші. Саксофоніст всміхається, показує головою, що не треба. Чоловік у пальті йде, за кілька хвилин повертається з паперовим стаканом кави. На ньому маркером написано: "Ти - крутий! Перепочинь!"
"Біжу з усіх ніг. Вже бачу філармонію", - каже по телефону жінка років 45-ти. Вона у довгій шубі і на "шпильках". - "Не кожен же день у нас грають музиканти зі світовим ім'ям. А ще дуже хочу орган почути. Його німці робили. Кажуть, коштує півтори тисячі євро. Хотіли, щоб наші монтували. Зібрали робітників, подивились, як вибігають через кожні 15 хвилин курити. Самі змонтували за три дні".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9 фортепіано розставлять по всьому місту
В гардеробі філармонії - ажіотаж. Чорношкірий чоловік поправляє перед дзеркалом сорочку. Його супутниця із африканськими косичками пригладжує сукню. Оглядається, чи вже можна йти до зали.
"Гратимуть кращі солісти з Києва. Одеси, Львова. Франківська, Дніпра й Чернівців. Найбільше музикантів - з Харківської опери", - каже ведучий. - "Коли починали репетиції - вони непокоїлись. Казали: "Ми оперний оркестр і маємо сидіти в ямі".
Виходять скрипалі, віолончелісти, двоє музикантів з контрабасами. Всі у чорних костюмах з "метеликами", білих сорочках. Жінки - у строгих сукнях. Наостанок виходить київський саксофоніст японського походження. Вклоняється публіці.
"Гратиме на саксофоні концерт, який Бах писав для флейти, - каже жінка років 60-ти. Вона у довгій сірій сукні, з чорною "театральною" сумочкою і окулярах в роговій оправі. - "Коли вперше почула, як грає Ігораші - заново полюбила класичну музику. Згадую, де мої старезні вінілові платівки. Десь, між іншим, є і Бах"".
Концертом керує лауреат міжнародних музичних конкурсів Іван Чередниченко з Дніпра.
"Дивись, що витворяє цей дніпровський диригент, - каже дівчина молодому чоловіку в джинсах і білому светрі, - "Мені найбільше скрипки подобаються. Але і на нього дивитись цікаво.
"А коли є соліст - диригент уже не потрібен", - відповідає її супутник. - "скрипки почнуть першими - за ними підхоплять інші. Він уже провів величезну роботу на репетиціях. Тепер просто з ними кайфує".
Концерт тривав дві години з антрактом. Публіка аплодувала стоячи. Одеській гобоїстці Уляні Макеєвій подарували букет фіолетових ірисів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виступ "Кому Вниз" відкриє серію концертів культових українських виконавців
"Думали, як зробити святкування дня народження Баха цікавим для різних слухачів", - каже продюсер фестивалю Олександр Пірієв. -" Ввечері влаштували джаз-концерт у центральному нічному клубі Харкова "Пробка". Запросили чотирьох музикантів, які люблять "гратись" із класикою. Контрабасист Сергій Макаров непокоївся, що може не встигнути. В останній момент придбав два купейні квитки на потяг. Для себе - і для інструменту. Возить його на окремому місці. Для виконання джазу звичайний контрабас не звучатиме. Репетицію вдалось почати лише за чотири години до виступу. Нагорі нічного клубу - відділення суду. Працівники попросили перенести музику на 17.00, щоб учасники засідань не відволікались від справи"
"Не знаю як ви - а я бахну за старину Баха", - каже жінка у картатій сукні з блискучою підвіскою. -" 333 роки, а зібрав сьогодні повні зали. Але "джазуха" у пабі - це несподівано й дуже круто. Між іншим, був такий період, коли Баху платили бочками пива. Це навіть було прописано в контракті".
Харківський міжнародний музичний фестиваль триватиме до 29-го березня. 27-го - на виступ приїде всесвітньо відомий диригент Мирослав Скорик. Цьогоріч йому виповнюється 80 років. Диригуватиме на концерті "Скорик у стилі джаз".
Коментарі