Останні роки Радянського Союзу відзначились дефіцитом буквально всього. Делікатесами вважали зелений горошок, лікарську ковбасу, шпроти та майонез. За ними стояли в чергах, їх діставали через знайомих. Популярною була історія, як мандруючи країною на Заході, хтось побачив у магазині 40 видів ковбас і знепритомнів.
Із початком незалежності, коли відкрився ринок та частково кордон, в Україну ринули імпортні товари. У першу чергу, з Польщі. З'явилися спреди замість масла, шоколадний крем "Нутелла", розчинна кава та бульйонні кубики.
Продуктом №1 того періоду можна вважати спред Rama. Коштував дешево, його було легко намащувати на хліб. А пластикові коробочки мили і використовували для зберігання різних дрібниць.
Середина 1990-х - масштабна економічна криза. Популярним продуктом стала локшина швидкого приготування - "Мівіна". З нею робили салати, запіканки. Найулюбленіша страва - "Мівіна" з майонезом.
У цей період популярним стає так зване соєве м'ясо: битки, бефстроганов. Його тушкують, смажать, заливають соусом, роблять "котлети".
Кетчуп - ще один продукт 1990-х, який настільки щільно увійшов до українського раціону, що без нього вже не уявляли страв. Піонером став українсько-шведський бренд "Чумак".
Зараз важко уявити, що курятину на початку незалежності України важко було дістати і складно готувати. На ринку продавали домашню птицю. Її обсмалювали над газовою конфоркою. Варили не менш як 2 год.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іноземні страви, які за роки незалежності полюбилися українцям
У кінці 1990-х з'являються великі птахофабрики, що продають охолоджене м'ясо бройлерів. Курятину, нарешті, можна смажити, запікати, класти в салати та пироги. Духові шкафи для курчат-гриль стояли ледь не на кожній зупинці громадського транспорту.
1997 року у Києві відкрили перший МcDonalds. Цей ресторан швидкого харчування швидко прижився і збагатив їжу українців картоплею-фрі та гамбургерами.
На початку 2000-х в Україну приходять морепродукти - крабові палички, мідії та морська риба. Асортимент поповнився рибою гарячого, холодного копчення, оселедцями різних посолів. Шалено популярні крабові палички з м'яса білої риби. Вони стали основою салатів та суші. Популярна закуска - морська капуста та морква по-корейськи.
Протягом десятиріччя українці поступово відкрили для себе смаки твердих сирів, іноземних вин та екзотичних фруктів. Такі страви, як піца та суші поступово входять у раціон співвітчизників.
Кулінарні програми популяризують нові спеції. Раніше господині знали лавровий лист, перець і часник. А тепер з'являються кориця, кардамон, базилік та орегано, зіра та багато іншого. На ринках люди східної зовнішності займають цілі столи, завалені сотнею різноманітних спецій.
Наприкінці десятиліття, коли люди наїлись новинками, повернулася цікавість до натуральних продуктів. На перший план виходить якість молочної продукції, сирів та ковбас. Жінки дізнались про консерванти і навчились розшифровувати цифри і літери харчових добавок.
Початок 2010-х - виникає інтерес до здорової їжі. Салати і смузі, детокс та бездріжджовий хліб. У моді - низькокалорійні страви, що дозволяють зберігати здоров'я та скинути зайву вагу.
Середина 2010-х - вибух кавової культури. Кав'ярні з'являються як гриби. Маленькі кімнатки у підвалах чи на перших поверхах. Мобільні - на колесах. Каву п'ють бізнесмени під час ділових зустрічей, маршруточники на рейсах, будівельники і поліцейські. У каві розбираються. Її міфологізують. До кави розвиваються мережі маленьких кондитерських із штруделями, макарунами та пляцками.
Коментарі