На сьогоднішній день в Україні заборгованість із зарплатних виплат виросла на 54%. Це приблизно півтора мільярда гривень. У Донецькій області показники сягають 100,5%, у Луганській — 287,5%. Такі цифри озвучила одна з лідерів "Опозиційного блоку" Наталія Королевська, 39 років.
— Уже сьогодні зарплати українців потрібно індексувати (збільшувати відповідно до подорожчання товарів і послуг. — "ГПУ"). Це має захистити людей від збідніння. Бо в Україну повернувся 2009 рік, коли в розпал світової фінансової кризи реальний ВВП впав на 15%. Згідно з даними Держкомстату, тільки в серпні заборгованість із зарплати зросла на 31,3%, а з початку року — на 89,2%. У Донецькій і Луганській областях економічна та соціальна ситуація напружена через війну. Перші під ударом опинилися бюджетники в зоні АТО. Але держава чомусь "забула" й про рятувальників МНС, які працюють у Маріуполі, а числяться в Донецьку. Як пояснити зростання заборгованості в Чернівецькій (46%), Запорізькій (20,7%) та Волинській (17,6%) областях? Там війни немає. Тому відповідальний за кризу виключно уряд.
У серпні анонсували, що держапарат скоротять на 30–50%. Оптимізація — це плюс. Проте в нинішніх умовах людям і так не виплачують зарплату. При цьому ще й скороченням лякають. Від таких дій робота держслужбовців якіснішою та менш корупційною не стане. Уряду негайно треба провести індексацію зарплат і пенсій на 40%. Це не популізм і не забаганки опозиції, а питання фізичного виживання людей. За офіційними даними Національного банку України, гривня цього року знецінилася на 68%. Заборгованість бюджетникам посилилася ще й тим, що все подорожчало. Справедливо було б компенсувати людям кошти, втрачені ними з вини інфляції, яку "розкрутила" держава.
Уряд виконав обіцянку Міжнародному валютному фонду не піднімати пенсії. Чого не скажеш про ріст комунальних тарифів та цін на товари першої необхідності. Для пересічного українського пенсіонера — це катастрофа. Доводиться економити на всьому. Зокрема, на своєму здоров'ї. Адже якісні імпортні ліки різко подорожчали. Люди літнього віку не мають можливості їх придбати. Проблеми з гривнею закордонних імпортерів не цікавлять. Крім того, намагаючись відповідати тенденціям ринку, ціни на ліки підвищили й вітчизняні виробники. Ніхто цей процес не контролює. Наслідки маємо невтішні. Згідно з офіційними даними, у серпні 2014 року споживання імпортних ліків скоротилося в Україні на 32,2%, а вітчизняних — на 11,4%. Громадяни здоровішими не стали. Просто хворіти стало дуже дорого. Вихід із ситуації є. Потрібні рішучі дії з боку керівництва держави. По-перше, припинити війну і почати відроджувати промисловість. Лише ефективна економіка здатна наповнити бюджет. Як показує ситуація, нинішній уряд економічними реформами не переймається. По-друге, необхідно збільшити купівельну спроможність громадян. Це дасть імпульс фінансовому життю країни. Основна мета — доходи громадян повинні не скорочуватися, а навпаки — зростати. Тоді економіка працюватиме. Зменшаться заборгованості. Люди будуть захищені від остаточного зубожіння.
Коментарі