Цьогоріч православні та греко-католики святкуватимуть Великдень 5 травня. Великий піст розпочнеться 18 березня. Натомість римо-католики зустрінуть Пасху 31 березня. Різниця у 35 днів — рекордна, однак загалом вона не рідкість. Так було 2002-го та 2005-го. Збігалися Великодні 2004, 2007, 2010, 2011 року.
Різниця виникає через різне обчислення дати. Римо-католики користуються григоріанською пасхалією — принципом визначення дати Великодня. Греко-католики та православні — александрійською. На Першому вселенському соборі 325 року ухвалили, щоб свято "відзначати першої неділі після весняного повного місяця". Ніби ніяких проблем, але єпископи її знайшли: що вважати повним місяцем?
У Римі рівноденням називають 25 березня. Тоді як на Сході — 21 березня. Від цих дат і відштовхувалися. Якщо ж повний місяць припадав на дату перед 21 березня, на Сході його відразу перекидали на наступні 30 днів. Так само тут дату Великодня переносять на тиждень, якщо вона збігається з єврейською Пасхою. Нову григоріанську пасхалію запровадили 1583 року. Її суть у тому, що вона такого перекидання на 30 днів не робить. Східні християни не прийняли її, бо західний Великдень буває іноді навіть раніше від єврейської Пасхи. А вона, за східною пасхалією, не може збігатися чи передувати юдейській. Тоді як римо-католики чи протестанти можуть відзначати Христове воскресіння в один день із євреями.
Західний Великдень у 45% випадків випадає на тиждень раніше за східний. Ще у 30% випадків Великодні збігаються. У 20% — різниця п'ять тижнів. Зовсім рідко різниця може бути чотири тижні. Різниці у два-три тижні не буває.
По-західному обчислюють Великдень римо-католики, протестанти — баптисти, лютерани, англікани й фінська православна церква. По-східному святкують усі східнокатолицькі та православні церкви — румунська, болгарська, грецька та інші.
Між західними та східними християнами й досі немає згоди щодо дати Великодня.
— Для православних церков це стало питанням власної ідентичності, відмінності від Заходу, — пояснює релігієзнавець Андрій Юраш, 43 роки.
Коментарі