Дані міжнародної організації "Транспаренсі інтернешнл" свідчать, що за рівнем протидії корупції Україна на 107-му місці серед 150 країн. Президент Віктор Ющенко подав недавно до Верховної Ради пакет антикорупційних законопроектів.
Зокрема, у проекті закону "Про засади запобігання та протидії корупції" пропонується заборонити отримувати подарунки голові парламенту та його заступникам, прем"єр-міністрові та членам Кабміну, депутатам рад усіх рівнів, генпрокуророві, головам Нацбанку та Рахункової палати, Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, керівництву АРК Крим. Тобто всім бюджетникам, а також працівникам компаній, частка державної власності в яких складає більш як 50 відсотків.
— Корупція — це не подарунки, — стверджує консультант корпорації "Гардарика" Сергій Дацюк, 40 років. — Це, наприклад, преференції для бізнесу, який крутиться навколо чиновника, розплачується за це своїми акціями. А боротьба з усім іншим — просто намагання переключити суспільну увагу з кореня проблеми на її мізерні прояви.
Експерт вважає, що, навпаки, подарунки мають брати, приймати й публічно заявляти. Це нормально. Але чиновник повинен одразу ж презент задекларувати. А крім того, має існувати чітка система градації подарунків. Якщо це, наприклад, гроші, то вони мають іти в дитячі будинки.
— Я б на місті президента краще розбирався не з подарунками. Увагу суспільства слід звертати на пакети акцій, власниками яких є чиновник і члени його родини, — каже Сергій Дацюк.
Корупція — це не подарунки, це — преференції для бізнесу
— Відстежував би, як ці акції пов"язані з ухвалюваними чиновником рішеннями. Чи не діяв він на користь підприємств, часткою яких володіє. Бо саме це і є справжня нинішня українська корупція.
У президентському законопроекті йдеться і про презенти, які отримують під час офіційних церемоній. Він пропонує передавати їх держоргану, юридичній особі або організації, в якій працює отримувач подарунка.
— Із корупцією потрібно боротися радикальнішими методами, — каже директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, 40 років. — Насамперед відокремлювати владу від бізнесу.
На його думку, коли люди при владі заробляють за її допомогою мільйони доларів, то забороняти їм отримувати подарунки за пару тисяч гривень — просто смішно. Положення законопроекту про подарунки свідчать про явний непрофесіоналізм тих людей, які його готували.
— От підтримаємо ми положення про заборону отримувати подарунки, — каже заступник голови Комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності "регіонал" Володимир Сівкович, 46 років. — Але ж їх можна буде отримувати не на роботі, а вдома. Десь на дачах, у ресторанах. Хто за цим буде стежити?
До "антикорупційного пакета" входять і законопроекти "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відповідальності за корупційні правопорушення" і "Про відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення". У них уточнено поняття корупції, запроваджується експертиза нормативних актів на можливі ознаки корупції. Згідно з законопроектом держслужбовці мають декларувати не лише свої доходи, але й видатки.
— Це гарна ідея, — упевнений колишній народний депутат та член блоку Володимира Литвина Володимир Кафарський, 57 років. — Такі самі вимоги до чиновників давно існують у розвинених демократіях. Наші ж можновладці зазвичай декларують лише свою зарплату. Хоча потім неозброєним оком видно, що витрачають вони значно більше, ніж офіційно заробляють.
Коментарі