Близько 500 військових із 16 держав, два десятки кораблів, три підводні човни, сім літаків, вісім гелікоптерів задіяні у міжнародних військово-морських навчаннях "Сі Бриз-2012". До 21 липня вони проходитимуть на полігонах Одещини й у північно-західній частині Чорного моря. Співорганізаторами навчань є Україна та США. Серед учасників вояки України, Грузії та країн НАТО — Бельгії, Німеччини, Ізраїлю, Канади, Португалії, Туреччини, Швеції тощо.
— Ці навчання в рамках програми "Партнерство заради миру" проводять удесяте з 1997 року. Фінансування надають Сполучені Штати, — каже політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, 42 роки. — Це одна з головних подій для української армії в плані бойової підготовки. Наша держава не може фінансувати такі масштабні навчання для свого війська. "Сі Бриз" для українських солдатів і офіцерів — найсерйозніше випробування. Росіяни розглядали ці навчання як певний виклик своєму домінуванню в регіоні й завжди ставилися до них підозріло. За президентства Віктора Ющенка пропагандистські підрозділи Чорноморського флоту допомагали проросійським силам організовувати акції протесту і формувати негативну громадську думку в Криму.
Але під сумнів панівне становище Росії в регіоні ставлять не ці навчання, а рівень бойової підготовки збройних сил Туреччини і залучення Болгарії та Румунії до НАТО. Українське військо не є конкурентом російському на Чорному морі.
Зараз ніяких протестів проти "Сі Бриз" немає, адже теперішня опозиція не є противником НАТО. Коли "регіонали" були в опозиції, вони використовували Альянс для критики влади і мобілізації свого електорату. Тепер розуміють значення співпраці з НАТО і користь цих навчань для безпеки держави та підвищення боєготовності збройних сил. Тільки комуністи заявили, що вони проти, але до протестів не вдалися.
Цьогоріч підрозділи відпрацьовуватимуть протидію міжнародному піратству і надання гуманітарної допомоги. Перше актуальніше для наших західних партнерів. Для нас важливіша гуманітарна місія військових. Нещодавня повінь на Кубані засвідчила, що для Чорноморського регіону стихійні лиха є нагальною проблемою.
— 2004 року, коли Янукович був прем'єром, фракція Партії регіонів дала найбільше голосів за програму співпраці України і НАТО "Стратегічне партнерство", яку просував Леонід Кучма, — нагадує політтехнолог Тарас Березовець, 37 років. — Коли "регіонали" перебували в опозиції, вони діяли відповідно до очікувань своїх виборців. Використовували антинатовську риторику і підтримували протести проти спільних навчань. Тепер партія при кермі, й державницькі інтереси переважать. Влада розуміє, що країна має співпрацювати з найпотужнішим військово-політичним блоком. Тому за Януковича Україна підтримує всі військові операції НАТО. Надаватиме найбільше сприяння навчанням і не допустить будь-яких протестів. Партія регіонів установила політичну монополію на своєму електоральному полі й загнала на маргінес усі проросійські організації. Вони бояться носа висунути. А для виборців "регіоналів" питання Альянсу ще менш актуальне за мовне. Януковичу важливо провести ці навчання на найвищому рівні, аби покращити стосунки із США та провідними європейськими країнами.
Коментарі
2