Україні не вдасться підписати восени угоду про зону вільної торгівлі з Євросоюзом, уважає президент Центру європейських і трансатлантичних студій Олексій Коломієць, 46 років.
— Зараз усе свідчить про ізоляцію України з боку ЄС. Візит до польського президента Броніслава Коморовського був просто криком відчаю Януковича. Він почув від свого польського колеги все, що мусив почути, — на цей момент підписання ЗВТ бути не може.
Велика ймовірність того, що главу держави не запросять на саміт Східного партнерства у Варшаві. На 20 жовтня, окрім перемовин про ЗВТ, передбачена поїздка Віктора Януковича на килим до голови Єврокомісії Баррозу. Але якщо президента не запросять до Варшави, він не поїде і до Брюсселя.
Наприкінці жовтня має відбутися 18-й раунд перемовин щодо ЗВТ. За графіком, їх проводять по чотири на рік із весни 2008-го. Переговори відбуваються у закритому режимі. Це породжує чимало домислів і непорозумінь. Технічний процес перемовин, можливо, таки наближається до завершення. Але потім треба буде готувати всі документи. Цей процес не рухатиметься просто і швидко.
Євроінтеграційне питання зав'язане на справі Тимошенко. Європарламент заявив, що у переговорах із Євросоюзом українській владі ця справа не зашкодить. Тимошенко про це теж просила. Але Європарламент не бере участі у перемовинах про ЗВТ. Тому заява не має юридичної сили і юридичних наслідків. Євродепутати можуть тільки висловлювати політичні думки та рекомендації. До того ж на початку вересня вони планували ухвалити нову резолюцію по Тимошенко. Ймовірно, що ці дві ухвали суперечитимуть.
Інша ключова дата для Януковича — 15 жовтня. До того часу треба остаточно розв'язати газові питання з Росією. Президент на саміті Співдружності незалежних держав у Душанбе заявляє, що не дозволить Росії тиснути на Україну в газовому питанні. Так само казав Віктор Ющенко, слово у слово. У такій позиції Україна не вигравала. Ідея реструктуризувати "Нафтогаз" ні на що не впливає. За Європейською енергетичною хартією, Україна просто мусить розділити монополіста на кілька господарських структур, і якась із них усе одно буде правонаступницею укладених газових угод. Якщо їх розірвати, що буде з харківськими домовленостями щодо Чорноморського флоту? Денонсація, бо це наслідок газових угод. Але такий крок потягне за собою імпічмент Януковича, карну справу проти Азарова, Грищенка та інших підписантів. Бо це — зрада Батьківщини.
Цілком можливо, що 15 жовтня все закінчиться з Віктором Януковичем. На тлі виборчої кампанії у Росії події розгортатимуться набагато швидше. Зараз багато говорять про промову, яку готує Володимир Путін. Вона може бути такою суворою щодо України, як і щодо Грузії 2008-го. Тоді Януковича ніхто не захистить. Хоч зараз влада шукає маневру, як-от угода з видобувною кампанією "Шелл". Радше за все, "Шелл" подивиться на все це і вирішить зачекати. Переглядати газову угоду треба було на початку весни. Зараз пізно, треба платити.
Коментарі
82