пʼятниця, 06 вересня 2013 06:45

"Лікарі братимуть хабарі, бо це звичка"

Міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова закликала дати лікарям можливість офіційно заробляти стільки, скільки вони зможуть. Для цього треба прийняти закон про саморегулювання лікарської професії. Медики самі мають установлювати правила своєї роботи й контролювала їх дотримання, вважає міністр.

Олег Мусій, 48 років, анестезіолог-реаніматолог, президент Всеукраїнського лікарського товариства:

— Нормально офіційно заробляти можна й зараз. Будь-який державний лікар може отримати ліцензію на здійснення приватної практики. Тоді хай і заробляє, скільки хоче. Тільки от отримати цю ліцензію складно. Треба мати категорію, як мінімум, п'ять років пропрацювати. А ще доведеться спілкуватися з податковою, іншими службами. Тому багато медиків вирішують не ускладнювати собі життя, коли стільки ж можна отримувати й від вдячних пацієнтів.

Набагато важливіша тема професійних лікарських організацій. Сьогодні, як і за Радянського Союзу, системою охорони здоров'я управляє виключно держава. Має повну монополію у вигляді міністерства і управлінь по регіонах. Лікар є найманим працівником у держави, тому й називається "бюджетником". Але в ідеалі влада має бути розділена між лікарськими організаціями та державою. Так було за царської Росії та Речі Посполитої. Зараз так практично у всіх країнах Європи.

Об'єднання лікарів визначають основні правила: яка у фахівця кваліфікація, якої він категорії, яка потреба в лікарях, кому видавати ліцензію, хто якою практикою може займатися. Також у їхньому віданні питання етично-морального регулювання. За цим же принципом корпоративні цехи колись контролювали діяльність столярів, зброярів чи шевців.

В Україні лише дві професії мають автономію від держави — адвокати й нотаріуси. Лікарі залишаються у рабській залежності. Те, що хоче зробити Богатирьова — похвально. Можливо, щось і вийде.

Валерій Щербань, 60 років, заступник головлікаря з питань охорони здоров'я матері та дитини в райлікарні міста Вінниці.

— Навіть якщо лікарям дати достойну зарплату, хоча б тисяч 10 — все одно братимуть хабарі, бо це звичка. Уся медична система працює на Богатирьову та її фармакологічний бізнес, а лікарі — самі по собі.

Для покращення системи охорони здоров'я потрібно міняти не закони, а людей. У мене вся сім'я — лікарі. Але коли донька народжувала і коли онука тиждень лежала на реанімаційному столі, ми з дружиною віддячили всім, хоч ніхто не вимагав. Це нормально, бо лікар першої категорії отримує максимум 1800 гривень. А головний лікар — "нульовий": нічого не робить, погано виконує обов'язки адміністратора й господарника. Але має ставку, накрутки, сумісництво.

Бачу вихід хіба що в заробітчанстві. Зараз хороший лікар сам шукає, куди прилаштуватися, бере відпустку за свій рахунок, і на два -три місяці в Англію чи інші країни. Так за два-три роки можна заробити хороші гроші.

Світлана Німченко, 53 роки, заступник головлікаря райлікарні міста Кам'янки Черкаської області:

— Оптимальна система співпраці пацієнт — лікар, коли люди до визначеного державою кошика відраховують зі своїх заробітків якусь суму. Із цієї спільної суми і йде оплата лікарям за принципом: більше йде до одного лікаря, скажімо, до терапевта — він більше й отримує зарплати. Частково така система діятиме за медреформою. За кожним мікрорайоном прикріплюватиметься сімейний лікар, педіатр чи дільничний. Але люди зможуть обирати, до кого звертатися. Особисто кожен домовляється з певним лікарем про прикріплення, це офіційно реєструватиметься. За кожну прикріплену людину, яку бере на обслуговування сімейний лікар, він отримуватиме певну суму в зарплаті. Це правильно.

Зараз ви читаєте новину «"Лікарі братимуть хабарі, бо це звичка"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

5

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути