"Добрехався, нарешті, до правди. Затримали Ігоря Гужву, який вимагав і отримав 10 тисяч доларів за нерозміщення компрометувальних матеріалів", — пише генеральний прокурор Юрій Луценко, 52 роки. Ввечері 22 червня обшукали офіс інтернет-видання "Страна.ua" і затримали його головного редактора 43-річного Ігоря Гужву.
Досудове розслідування встановило, що у змові з особистим помічником вимагав у народного депутата України $20 тис. за нерозголошення у пресі відомостей про його особисте життя та політичну діяльність, кажуть у Генпрокуратурі. Після отримання половини суми в $10 тис. Гужву затримали. Він заявив, що його підставили.
Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган оприлюднила відео з ресторану. На ньому схожий на Гужву чоловік обговорює з невідомим, скільки просити у замовників за зняття матеріалу зі сторінки видання, а також за повне мовчання.
Пропонує за $30 тис. зняти три матеріали про депутатів Радикальної партії Дмитра Лінька, Олексія Ленського та Олега Ляшка. Каже, має готові неопубліковані матеріали. Їх погоджується не оприлюднювати за $35 тис. на місяць.
Також Державна фіскальна служба звинувачує Гужву в ухилянні від сплати податків на 94 млн грн.
Суд арештував його на два місяці з правом на заставу 544 тис. грн. Гроші внесла заступниця головного редактора Світлана Крюкова. Адвокати затриманого — Олена Лукаш, міністр юстиції часів президентства Януковича, і Андрій Смірнов. Він захищав у суді екс-голову фракції Партії регіонів Олександра Єфремова. Про готовність взяти Гужву на поруки заявляли нардепи від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул, Михайло Добкін та Юрій Мірошниченко.
"Затримання головного редактора — надзвичайна ситуація. Особливо з огляду на те, що "Страна.ua" має високі рейтинги й системно критикує чиновників. Тому силовики мають якомога швидше надати переконливі докази", — написав у "Фейсбуку" голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.
— "Страна.ua" є учасником негласної мережі проросійських пропагандистських засобів масової інформації в Україні. Ще кілька десятків медіа контролюють представники Януковича та Кремля. Тому роботи багато, — каже політолог Михайло Басараб, 40 років. — Аби уникнути звинувачень у переслідуванні з ідеологічних міркувань, усе звели до банального кримінального злочину, який не має жодного стосунку до громадської чи журналістської діяльності.
— Це наступ не на свободу слова, а на проросійські ЗМІ — з використанням компромату, який не стосується політичної позиції і місії видання. Якщо провину Гужви доведуть, це буде прецедент. І виклик для влади: не зупинятися на Гужві, — говорить медіаексперт Отар Довженко, 36 років. — ЗМІ, які працюють в інтересах агресора, треба нейтралізувати. Але законного механізму для цього нема і створити його неможливо. Занадто абстрактна й хистка характеристика "проросійські". Тому маємо або довіряти правоохоронцям, коли вони виходять за межі повноважень і законних механізмів, або змиритися з присутністю російських агентів, захищених недосконалістю законодавства. Шкода, якої вони завдають Україні, може бути нищівною.
Балотувався від "Опозиційного блоку"
Ігор Гужва родом із Донеччини. З 2001 року жив та працював у Москві. Спершу у фонді російського політолога Гліба Павловського, потім — у проекті "Кремль.орг".
2003-го повернувся в Україну та очолив редакцію інтернет-версії газети "Сегодня", що належить олігарху Рінату Ахметову. Журналісти видання скаржилися, що Гужва дописував фрази в авторський текст, змінював коментарі експертів, очевидців, джерел. 2012 року його звільнили. Подався у Росію, де працював шеф-редактором "Московских новостей".
2013-го зібрав команду газети "Вести". Її роздавали безкоштовно в найбільших містах України. Створений Гужвою холдинг заснував журнал "Репортер", запустив "Радіо Вести" та перекупив телеканал UBR.
Позаторік балотувався до Київської міської ради від "Опозиційного блоку". Політсила не подолала прохідного бар'єра в 5%.
У 2014–2015 роках податківці та СБУ проводили обшуки в редакції "Вестей". 15 липня позаторік Гужву звинуватили в ухиленні від сплати податків на майже 18 млн грн. З'ясували, що гроші йшли від Олександра Клименка — колишнього міністра доходів та зборів, який після втечі Януковича переховується у Росії.
16 лютого торік Ігор Гужва запустив інтернет-видання "Страна.ua".
— Воно публікує матеріали антиукраїнського змісту. ІТ-активісти викрили листування Гужви та інших представників редакції з людьми, яких пов'язують з роботою російської агентури в Україні, — говорить політолог 40-річний Михайло Басараб.
Коментарі