Видається, щасливого завершення історії зі створенням широкої коаліції не буде. А якщо буде, то ненадовго. Дуже малоймовірно, щоб обидва Віктори мирно розділили перші ролі.
На перший погляд, дуже простий вихід із ситуації пропонує Юлія Тимошенко: створення природного опозиційного об"єднання за участю БЮТу і "Нашої України". Однак це тільки на перший погляд.
Навряд чи Тимошенко погодиться зараз на лідерство в цьому об"єднанні Віктора Ющенка. Ще менш імовірне те, що президент згодиться віддати перший номер лідерці БЮТу. Виходячи з цього, на нове опозиційне об"єднання за участю блоку Юлії Тимошенко та "Нашої України" чекає не менш тривала мильна опера, аніж у випадку з широкою коаліцією. Нудні переговори, підкилимні ігри та інше. В результаті — скандали, глузування коаліційної трійці та ще більша роздратованість прихильників. Усе це схоже на безвихідь.
Нагадує це дитячі ігри в піжмурки
Найімовірніше, і Ющенко, і Тимошенко розуміють пікантність ситуації. Втім, схоже, що пані Юлія вже списала Віктора Андрійовича на звалище історії. Мовляв, який же він мені тепер конкурент за лідерство серед помаранчевого електорату? Скомпрометований, обманутий, розгублений... Йому ніби нічого й не залишатиметься, як стати під її прапори.
Що собі думає президент — сказати важко. Проте у нього може бути більш якісний і масштабний варіант формування опозиції, ніж у Юлії Тимошенко.
Її помилка полягає у тому, що вона зводить все лише до механічного злиття двох фракцій у парламенті. Зі слів лідерки БЮТу, основною ознакою створення опозиції буде формальна реєстрація міжфракційного опозиційного об"єднання. Але такий шлях виглядає надто простим, аж до примітивності. Нагадує це дитячі ігри в піжмурки: закрив очі — і вважай, що ти вже заховався. Створив міжфракційне об"єднання — і ти опозиція.
Щоб обернути ситуацію на свою користь, Віктор Ющенко може запропонувати не обмежуватися об"єднанням двох політичних сил у парламенті. Взагалі заявити, що це — третьорядні речі. Натомість президент може зініціювати створення широкого опозиційного фронту поза межами Верховної Ради. Постійно діючий форум партій, громадських організацій, відомих діячів тощо. Парламентське міжфракційне об"єднання має стати у такому разі лише представництвом опозиції у законодавчому органі, і не більше.
Статус Віктора Ющенка та традиційно широке коло політичних і громадських сил, лояльних до нього, — ось що даватиме вагомі конкурентні переваги Ющенкові в широкому опозиційному фронті над Юлею Тимошенко. Вона через авторитарність своєї особи таким широким колом політичних симпатиків не обросла. І за цих умов президент матиме всі шанси повернути собі лідерство у широкому опозиційному русі. А точніше — у всьому помаранчевому таборі.
Є одне питання: чи бачитиме себе Тимошенко в такому форматі опозиції? Очевидно, все залежатиме від того, наскільки масову підтримку матиме ініціатива Віктора Ющенка.
Коментарі