Україна потрапила до п"ятірки світових лідерів за рівнем захворюваності на туберкульоз. Завідувачка відділення фтизіатрії Національного інституту фтизіатрії й пульмонології 48-річна Світлана Черенько каже, що хворого на туберкульоз неможливо змусити лікуватися.
Скільки в Україні туберкульозників?
— Не всі хворі звертаються до медичних закладів, тому точна кількість невідома. За останніми офіційними даними — 35 700. Із них приблизно 20 тисяч живуть у столиці.
Чи їздять у громадському транспорті люди з відкритою формою туберкульозу?
— Звісно. Їм ніхто цього не може заборонити. Людина, в якої туберкульоз, може відмовитися від лікування. Так, міліціонер привезе її в диспансер, передасть лікарю — а хворий розвернеться й піде.
Як розпізнати недужого в транспорті, щоб не підчепити інфекції?
— Туберкульозник переважно худий, має жовтуватий відтінок обличчя й безперервно кашляє. Повернутися до цієї людини спиною у транспорті, щоб не заразитися, не досить. Слід або вийти, або відкрити вікно, щоб потрапляло свіже повітря. А ще краще — попросити хворого кашляти в серветку, тоді ніхто не заразиться. Але в нас такі люди, що їм усе одно. Ще й огризаються, коли про щось просиш. Українці не звикли до "культури кашлю". Ще не зрозуміли, що кашляти, не прикриваючи рота рукою чи серветкою, — однаково, що сходити в туалет в магазині або автобусі.
Що підвищує ризик підхопити туберкульоз?
— У групі ризику — люди з ослабленим імунітетом. До цього може призвести погане харчування, дієти, стреси, хвороби, зокрема цукровий діабет та онкологічні недуги. Легко заразитися в усіх закритих приміщеннях: їдальнях, кінотеатрах. Кондиціонери не зупиняють руху бактерій. Навпаки, через них туберкульозна паличка може циркулювати впродовж 18 годин.
Легко заразитися у закритих приміщеннях: їдальнях, кінотеатрах. Кондиціонери не зупиняють руху бактерій
Які симптоми свідчать про початок захворювання?
— Кашель і втрата апетиту. Також схуднення на кілька кілограмів протягом тижня.
Кожен десятий хворий на туберкульоз у Європі — українець. Хто за це відповідає?
— Усі, починаючи від людини, яка не дотримується "культури кашлю" — і до уряду, що не приділяє епідемії належної уваги. У нас так: щойно влада починає перейматися проблемою туберкульозу, кількість хворих і смертей зменшується. Коли ж забувають, то недуга швидко набирає сили.
Який уряд найбільше опікувався туберкульозниками?
— До 2007-го на рік нам виділяли 36 мільйонів гривень. Цього ледь вистачало на обладнання для кількох диспансерів. Зараз нам стабільно дають 450 мільйонів на рік. Але й цього не досить. Якби хоча б у півтора разу більше... Але все одно епідемія потроху зупиняється.
Як економічна криза вплине на кількість хворих на туберкульоз?
— Вона зросте відсотків на 10–20.
Який клінічний випадок вразив вас останнім часом?
— Місяць тому до нас на діагностику прийшла жінка, за фахом лікар-гінеколог. До того обстежувалася в Донецьку. Горе-медики поставили їй діагноз "пневмонія". Лікували півроку. Ефекту не було, тож її направили в онкологію. Коли ж не підтвердили раку, то повернули до нас. Ми її врятувати не встигли. Чому так сталося? Бо лікарі не могли повірити, що в нормальної жінки, та ще й лікаря, може бути туберкульоз! Дехто досі вважає, що це хвороба бомжів.
Коментарі
1