Розкручена вправними руками Віктора Балоги кадрова карусель починає приносити найнесподіваніші результати. Так, з "есдеківської" лави запасних повернувся у велику політику звільнений зі скандалом рік тому Олександр Зінченко. Утім, не слід вибудовувати на його рахунок перспективних планів. Роль нового радника полягатиме лише в тому, аби остаточно відрізати Ющенка від "кумівської" гвардії: Порошенка, Мартиненка, Жванії, Третьякова та інших.
Остаточне відмежування президента від "Народного союзу "Наша Україна" є справою часу. Подією стратегічного характеру стало призначення Віталія Гайдука на посаду секретаря Ради національної безпеки і оборони. Піднесення висуванців великого бізнесу, від Олександра Чалого до Арсенія Яценюка, — у цьому суть нової президентської політики. А суть її — у пошуку противаги "регіоналам" не в партійному середовищі, а у великому бізнесі. Гарант Конституції послав чіткий сигнал, що не шукатиме ради на Януковича ні з боку НСНУ, ні від будь-яких інших партій. Принаймні зареєстрованих на сьогодні.
У будь-який момент підсумок голосування становитиме 14 проти 2 на користь Ющенка
Президент очікує на ефект від поєднання влади президентської вертикалі і фінансових м"язів великого бізнесу. При цьому Ющенко не переймається донецьким корінням своїх нових зброєносців з "Індустріального союзу Донбасу".
Роль, яку може відігравати Рада нацбезпеки і оборони після політреформи, дає її секретареві порівнювані з прем"єрськими повноваження. Ще на початку 2005 року Віктор Ющенко планував зробити РНБО потужним аналітичним центром західного типу. Ідея полягала у тому, щоб надати Раді функції, аналогічні функціям Ради нацбезпеки США. Там працює до 50 експертів (в українській РНБО — понад 260 працівників), кожен з яких має великий обсяг повноважень у своїй сфері — зовнішньополітичній, військовій, розвідувальній тощо. На жаль, ні Порошенко, ні Кінах не розглядали своє секретарство в РНБО як довготривале, задовольняючись швидкими економічними результатами і практикуючи "штурмівщину". Це миттєво позначилося на результатах роботи і рівні експертів, чимало з яких звільнилися вже в перші місяці роботи Петра Порошенка.
Між тим, велика перевага РНБО, порівняно з Секретаріатом президента, полягає в тому, що повноваження цього на 100% підконтрольного главі держави органу прописані у Конституції. Крім того, персональний склад Радбезу на сьогодні налічує 16 осіб. До неї входять прем"єр, міністр оборони, голова СБУ, міністри внутрішніх та закордонних справ. Призначення інших членів Ради є прерогативою і виключним правом президента. Свої рішення Рада ухвалює не менш як двома третинами голосів її членів. У нинішньому складі Радбезу Віктор Янукович гарантовано може розраховувати хіба що на голос свого першого заступника Миколи Азарова. Тобто у будь-який момент підсумок голосування становитиме 14 проти 2 на користь Ющенка.
Враховуючи особливий порядок ухвалення рішень РНБО, глава держави не потребуватиме візування з боку прем"єра. А це, враховуючи повноваження РНБО, дає Ющенкові унікальний інструмент контролю за діяльністю Кабміну. Конституція і закон відносять до сфери компетенції Ради все, що стосується національної безпеки. Євген Марчук свого часу висловив знаменитий афоризм, що "до нацбезпеки відноситься все, включаючи птахівництво". Під таке визначення Віталій Гайдук зможе підібрати все, що йому дозволять закон і Ющенко. А першочергове завдання нового секретаря РНБО полягатиме не стільки у боротьбі з Кабміном, скільки у збереженні впливу президента на регіональні та економічні процеси.
Свого часу Євген Марчук створив на базі РНБО паралельний Кабмін і Генпрокуратуру. Тоді Рада чинила суд і слідство над діями уряду Ющенка. Підсумками двох-трьох годин засідання були кадрові рішення РНБО, які впроваджував у життя своїми указами президент Кучма. Володимир Горбулін під час свого другого пришестя робив ставку на формування з Радбезу контролюючої силової структури, проводячи щотижневі утаємничені зустрічі з міністрами-силовиками. А Віталій Гайдук може зосередити свої зусилля на енергетичній сфері. Здається, саме там Віктора Януковича чекає велике випробування, яке ретельно підготує новий керівник Ради нацбепеки — визнаний ас у паливно-енергетичній сфері.
Коментарі