Робочий візит українського президента Віктора Януковича до Росії перенесли. Українська сторона потребує додаткових консультацій на експертному рівні. Про це заявила прес-служба глави держави. На зустрічі з Володимиром Путіним у Москві мали виробити обопільно прийнятний механізм взаємодії України з Митним союзом Росії, Білорусі та Казахстану.
— Це означає, що російський сценарій зірвався, — каже експерт із міжнародних питань Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, 42 роки. — Бо цей візит планувався насамперед російською владою. Для цього були поважні причини. В середу, 18 грудня, відбудеться саміт Євразійського економічного союзу. Якби Янукович у вівторок приїхав до Москви і щось там підписав, то лишився б на саміт. Сидів би поруч з Олександром Лукашенком, Нурсултаном Назарбаєвим та Володимиром Путіним. Його поставили б в один ряд із ними. А після цього, 21 грудня, у Брюсселі відбудеться саміт Росія — Євросоюз. І Москва позиціонувала б його як саміт між ЄС та майбутнім Євразійським Союзом. Щоб вона могла говорити вже не лише за себе, а й за Білорусь, Казахстан та Україну. Янукович був би в кишені у Путіна. Мовляв, далі Європі не варто вести мову з Україною про асоціацію, щось підписувати. Відтепер домовлятися треба з Росією. І все це не пройшло. Україна знов зірвалася з гачка Москви.
Чому Росії не вдалося дотиснути Януковича?
— Бо українська влада не може узгодити поєднання зони вільної торгівлі та Угоди про асоціацію з ЄС із Митним союзом Росії. І це неможливо, ці речі суперечать одна одній.
Було два варіанти розвитку подій у Москві. Українська сторона пропонувала підписати якийсь меморандум, декларативний і ні до чого не зобов'язуючий. Такий собі елегантний реверанс у бік Митного союзу. Другий варіант пропонувала Росія: підписати документи з конкретними зобов'язаннями для України. На це Янукович піти не міг і не хотів, бо така угода позбавляє його простору для маневру: в Україні напружена ситуація з новим парламентом, думка населення щодо Митного союзу неоднозначна. Отже, спроби України досягти якихось преференцій у відносинах із Митним союзом зайшли в глухий кут.
Чого хотів Янукович?
— Він прагнув того, щоб Митний союз змінив свої установчі документи й Україна могла співпрацювати з ними не інтегруючись. Україна хотіла розвинути тезу про часткове приєднання — формат так званого 3+1. Він передбачає, що ми підписуємо окремі положення Митного союзу, але не стаємо членами організації. Тобто повторити шлях України в СНД.
Митний союз не передбачає такої співпраці з іншими країнами. Зараз там починається дискусія, щоб такі умови з'явилися. Думають, як працювати з країнами, що не є членами МС, але критично важливі для Росії.
Це означає, що Москва готова до поступок?
— Стратегічною метою Росії залишається зірвати підписання Україною Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Хрест на цій перспективі поставив би вступ до Митного союзу. А тепер усе ускладнюється й Росію підганяють терміни — Україна може підписати Асоціацію з ЄС уже на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді наступного року або й раніше. Росія шукатиме інші шляхи не допустити цього.
І тут випливає ще одна причина не приїзду Януковича в Москву — бо в Україні нема уряду. Президент боїться, що Путін йому нав'язуватиме певних людей на певні посади в Кабінеті Міністрів. Вони по-приятельськи вип'ють чаю і російський президент висловить свої побажання, що вже неодноразово робив. Спочатку Янукович навіть піддавався на них. Але коли справа дійшла до Віктора Медведчука, якого Путін хотів бачити в уряді, Віктор Федорович злякався.
Отже, допоки уряд не сформують, нічого не буде.
Тобто, Україна йде на м'яку форму відмови?
— Янукович дає Росії зрозуміти, що він не готовий до рішучих кроків. Він хоче якомога далі відтягувати ухвалення важливих рішень і якнайдовше залишатися привабливим і для Росії, і для Євросоюзу. В Януковича мета проста — зберегти владу. Досягнення цього він бачить у балансі між двома силами.
Коментарі
240